10 věcí, kterými si po padesátce zničíte zdraví a zkrátíte život. Dělá je většina lidí

Přibližně v padesáti letech si lidé začínají všímat určitých změn na svém těle. Ať už je to pohyb, únava nebo jiné aspekty, v padesáti letech je člověk stále mladý, proto by měl být fit a bez potíží, kterým lze zabránit. Jde to, zkuste to pomocí určitých změn v každodenním životě. Změny vám mohou pomoci zůstat v kondici dlouhé roky. Společně s poznatky paní lékařky Megan Mescher-Cox věnující se životnímu stylu a obezitě, vám prozradíme několik tipů, jak zůstat po padesátce fit, aktivní a zdraví.

Vždy si dopřejte dostatečný přísun ovoce a zeleniny

Možná se vám zdá, že stále a dokola posloucháte, že byste měli jíst každý den ovoce a zeleninu ve větším množství. Věřte nebo ne, ale tento krok má velmi hluboký význam. Nejen, že tělu doplníte řadu prospěšných látek, vitamínů a minerálů, ale také dokážete lépe bojovat či odolávat cukrovce, vysokému krevnímu tlaku, cholesterolu, rakovině, demenci a jinému onemocnění. Navíc zelenina a ovoce je nabitá antioxidanty, které chrání vaši pokožku před předčasným stárnutím. Je tedy ideální si dopřát zeleninu z vlastní zahrádky nebo od místního pěstitele.     

Dopřejte si více spánku

Podle Megan Cox je dostatek spánku důležitý v každé věkové kategorii, protože nám pomáhá nabírat sílu a zároveň regenerovat orgány v těle. Doporučuje se, aby každý člověk spal alespoň osm hodin denně. Ovšem s přibývajícím věkem se spánkové návyky mění, ale i přesto zůstává jedno pravidlo: člověk potřebuje každý den dostatek spánku, aby se tělo dokázalo regenerovat. Sami víte, kolik hodin musíte spát, abyste byli plní energie. Držte se toho každý den.

Nezapomínejte na dostatek kvalitního spánku. / Foto: Shutterstock

Zařaďte do svého životního stylu dostatek pohybu

Zůstat v pohybu je důležité pro celkové zdraví. Jak pro to psychické, tak i pro fyzické. Je jistě výhodné, pokud dokážete do každodenní rutiny zařadit alespoň 30 minut cvičení, svižné chůze nebo jiného pohybu. Jednoduše řečeno, pohyb je důležitý v jakémkoliv věku. Choďte na procházky, cvičte doma v pohodlí nebo dělejte to, co vás baví. Díky pohybu se budete cítit méně unavení, budete udržovat svalovou hmotu a vaše klouby vás v pozdějších letech nebudou omezovat.

Díky pravidelnému pohybu se budete cítit méně unavení. / Foto: Shutterstock

Neseďte, neležte, ale radujte se a hýbejte se

V padesáti letech mnoho lidí stále pracuje, proto má jistě dostatek pohybu, ale pokud je již člověk v důchodu a tolik pohybu nemá, vytvořte si jej, neseďte. Minimum pohybu krátí život, prozradila Megan Cox. Je důležité se hýbat, protože tak rozproudíte krev po celém těle a všechny důležité orgány budou dobře prokrvené.

Pozor na rádoby zdravé doplňky

Nezapomínejte na to, že tělo je přizpůsobené k přírodní stravě, nikoli k umělým preparátům, které nabízí přímo zázraky. Raději si na své zahrádce nebo i balkoně vypěstujte vlastní zeleninu, kterou budete pojídat místo umělých vitamínů. Navíc jedna tabletka nabitá vitamíny všeho druhu je celkem diskutabilní. Dopřejte si to, co se u nás vypěstuje a jezte ovoce a zeleninu podle sezóny. V létě je úroda bohatá, na podzim si dopřejte jablka, dýně a tak dále.

Dbejte na pestrou stravu a sezónní potraviny. / Foto: Shutterstock

Nezapomínejte na pravidelné prohlídky

Tím nemyslíme, abyste se přehnaně sledovali, ale abyste chodili na pravidelné screeningové prohlídky. Od 45 let je pojišťovnou hrazené například vyšetření rakoviny prsu u žen. A nejen to, existují různé vyšetření v pozdějším věku, které pomůže odhalit závažné onemocnění. Nezanedbávejte své tělo, vždy je lepší nemoc odhalit již v počátcích.

Další poznatky, na které je třeba dávat pozor

  • Nejíst velké množství cukru: Cukr není ideální pro mladé, ale ani pro starší osoby. Způsobuje zánět v těle a následně rakovinné bujení. 
  • Nesnižujte nesmyslně sacharidy: Abychom to upřesnili, je lepší snížit špatné sacharidy a naopak přijímat ty dobré sacharidy. Takže rafinované cukry nejsou ideální, to stejné platí i o bílé mouce. Dopřejte si raději obiloviny, luštěniny a velké množství vlákniny. 
  • Buďte s někým stále v kontaktu: Nebuďte osamělí, udržujte vřelé vztahy s rodinou, choďte mezi lidi. To vše dělá váš život bohatší a smysluplnější.
  • Hýbejte se, abyste byli štíhlí: I zde se opět pohyb jeví jako dobrý přítel pro pevné zdraví. Díky němu si dokážete udržet zdravou váhu a tím pádem i zdraví kloubů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Eatthis

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments