5 nebezpečných věcí, které koupíte v obchodě se zdravou výživou

Nakupovat v obchodě se zdravou výživou je relaxace bez výčitek. Objevíte nejen zdraví prospěšné a často dokonce chutné potraviny, ale také třeba přírodní kosmetiku a čisticí přípravky. Mějme ale na paměti, že ne všechno s nálepkou bio a eko je bezpečné. Na co si dávat pozor u níže uvedených věcí?

Esenciální oleje

Ne, nepřestávejte číst, nic proti esenciálním olejům. Výborně se hodí do podomácku vyráběné kosmetiky a do úklidových prostředků, ale některé z esenciálních olejů jsou toxické, tím pádem nebezpečné. S esenciálními oleji se musí zacházet velmi opatrně, ředit je přesně podle návodu, a hlavně odklidit z dosahu dětí nebo domácích zvířat. V případě nesprávného zevního použití dojde k silnému podráždění kůže, ale při vnitřním užití by následky mohly být fatální.

Bylinné doplňky stravy

Platí stejná zásada jako u esenciálních olejů. Jsou prospěšné, ale při nesprávném užívání škodí. Při interakci s jinými doplňky nebo léky mohou být nebezpečné, ve vzácných případech až život ohrožující. Podle studie některé bylinné doplňky obsahují zvýšenou koncentraci olova, rtuti a arsenu. Proto se před jejich používáním raději vždy poraďte s lékařem a prozkoumejte, které značce budete důvěřovat.

Foto: Shutterstock

Nepasterizované mléko

Pokud se domníváte, že zdravotní přínosy syrového mléka předčí přínosy mléka pasterizovaného, není to tak úplně pravda. Pasterizovaná mléka sice mohou být nutričně slabší, na druhou stranu právě pasterizace ničí škodlivé bakterie, které se v mléce nachází. Nejrozumnější je cesta kompromisu.

Detoxikační čaje

Podle Mayo Clinic (mezinárodně uznávané prestižní americké lékařské výzkumné a vzdělávací centrum) jsou čaje, které mají za úkol zbavit tlusté střevo toxinů, zbytečné. Naše ledviny, játra a střeva nepotřebují pomoc zvenku, aby odvedly svou práci. Detoxikační snahy naopak mohou být dokonce škodlivé, protože u některých jedinců vedou k dehydrataci, u jiných vyvolávají nadýmání, křeče a nevolnost.

Sirup z agáve

Nejde o až takový zázrak, jak se o něm tvrdí. Ve skutečnosti není o moc lepší než klasická sacharóza. Navíc obsahuje ještě více fruktózy než kukuřičný sirup. Není nebezpečný složením, ale pokud si ho dáváte v domnění, že jde o přírodní a zcela zdravou náhražku cukru, tak se mýlíte.

Foto: Shutterstock, zdroj: prevention.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Syrové mléko obsahuje navíc také enzymy, které pasterace ničí a nejsou zbytečné.
Problém je v tom, že se syrové mléko asi nedá prodávat běžně c supermarketu. Nekoupila bych si ho ani v tom obchodě se zdravou výživou – když tak na farmě – farma musí dodržovat řadu nařízení, je pod kontrolou hygieny a pravděpodobnost, že by prodala závadné mléko je velmi malá – to by skončili velmi rychle.