Mořské ryby jsou velmi zdravé. Je přitom celkem jedno, zda jde o tuňáka, tresku nebo lososa. Všechny obsahují velké množství zdravých omega-3 nasycených kyselin, které chrání srdce a kardiovaskulární systém. Aby toho nebylo málo, jsou také významným zdrojem vitamínů skupiny B, selenu, jódu či hořčíku.
Nejoblíbenější takovou rybou v našich končinách je jednoznačně losos. Češi si ho zvykli konzumovat ve velkém a považují ho za vynikající potravinu. Stále však přetrvávají ustálené zlozvyky v jeho přípravě, které rybu znehodnocují. Šéfkuchař z webu Bon Appetit proto připravil seznam nejčastějších chyb, kterých se lidé při přípravě lososa dopouštějí.
Stahování kůže
Lidé mají z nějakého důvodu tendenci z lososa před vařením či pečením stahovat kůži. To je ale obrovská chyba, protože se tak připravíte o největší množství vitaminů a prospěšných látek. Ty se totiž skrývají právě v kůži.
Kůže pak působí rovněž jako bariéra mezi masem a horkou pánví. Rybu byste měli opékat na straně s kůží a obrátit až tehdy, kdy je kůže spečená do křupavého stavu.
Jediným případem, kdy můžete z lososa odstranit kůži, je pomalé pečení. Nízká teplota má totiž za následek pryžovou texturu kůže.
Příliš dlouhé pečení
Ryba by se měla na pánvi opékat hlavně na straně s kůží. Na této straně je třeba ji péct až do doby, než bude křupavá, což představuje přibližně 3 minuty u filetu, který má pokojovou teplotu. Sledujte barvu masa, podle ní víte, kdy je třeba filet na pánvi převrátit. Když při opékání kůže začne bělet, po třech minutách lososa převraťte na opačnou stranu a vypněte sporák či gril. Nechte tak rybu péct na zbytkovém teple.
Jak poznat hotovou rybu
Kdo by si chtěl pochutnat na syrové rybě nebo naopak na vyschlém propečeném mase. Mnozí však při přípravě lososa nevědí přesně, kdy je ryba skutečně hotová. Jedním ze způsobů, jak to zjistit, je zapíchnout prst nebo vidličku do středu masa. Pokud se z masa začnou odlupovat kousky, losos je hotový. Můžete si pomoci i párátkem, umělým příborem nebo jinou pomůckou. Zapíchněte do masa, vytáhněte a ochutnejte špičku. Je studená? Losos ještě není připraven.
Poznejte kvalitního lososa
V první řadě je třeba se rozhodnout, kde budete kupovat lososa. V případě koupě na trhu nebo ve specializovaných prodejnách sáhněte po středové části filetu. Ta by měla být stejně hrubá v každé části, takže je velká pravděpodobnost, že maso propečete rovnoměrně. Je třeba si také uvědomit, v jakých podmínkách byl losos chován. Chov na farmě a lov v moři se odráží v chuti ryby. Divoký losos ulovený v moři má výraznější a slanější chuť.
Stále stejná příprava
Zkuste vyzkoušet něco netradičního. Příprava lososa na pánvi je sice rychlá a chutná, ale vyzkoušeli jste už rybu podušenou v troubě? Stačí vložit rybu do trouby vyhřáté na 275 stupňů po dobu 30 minut. Přidejte do vody aromatické bylinky nebo citrusy.
Pokud rybu dusíte v čisté vodě, nezapomeňte přidat do ní citrón či česnek. Případně lze použít místo vody bílé víno.
Foto: Shutterstock, zdroj: Bon Appetit