Ledviny patří k nejdůležitějším orgánům. Obvykle o nich přesto nevíme, dokud se nestane něco závažného. Pravdou totiž je, že ledviny při problémech dlouhou dobu vůbec nebolí. Ledviny jsou přitom velmi citlivé na to, jakým způsobem se stravujeme a co do našeho těla přijímáme.
Úlohou ledvin je z těla odvádět látky, které už nejsou potřebné, a to prostřednictvím moči. Nejde ale o jedinou práci. Například také provádějí filtraci krve a produkují některé hormony.
Bohužel existují potraviny, které ledviny vyloženě poškozují. Některé vypadají zdravě, ale přesto byste se jim raději měli vyhýbat.
Banány
Ano, dokonce i banány mohou ledviny ničit. Zejména lidé, kteří s nimi mají už určité problémy, by se jim měli vyvarovat. Banány totiž obsahují velké množství draslíku, které nesprávně fungující ledviny nedokáží odfiltrovat, což může způsobit vážné komplikace. Jeden banán obsahuje 550 miligramů draslíku, přičemž zdravý člověk by měl přijmout okolo 3500 mg této látky za den.
Mléko
Ačkoliv se mléko považuje všeobecně za prospěšné, protože obsahuje řadu důležitých látek, přeci jen také zatěžuje ledviny. Pokud si dáte dohromady všechny mléčné výrobky, které konzumujete, možná zjistíte, že je to příliš. Mléko totiž obsahuje hodně fosforu, který ledviny musí pracně filtrovat a ne vždy to dokáží.
Maso
Pokud budete jíst velké množství masa, zaděláváte si na problémy s ledvinami. Živočišné produkty se obtížně tráví a představují tak dodatečnou zátěž pro ledviny. Větší příjem masa může vyvolat také tvorbu ledvinových kamenů, protože v mase je hodně purinů, které stimulují kyselinu močovou.
Avokádo
Jakkoliv je avokádo zdravé, pakliže ho budete jíst ve větším množství, vaše ledviny vám nepoděkují. Obzvlášť v případě, kdy už jsou oslabeny nějakým jiným problémem. Také avokádo totiž obsahuje množství draslíku, který ledviny musí z těla odvést pryč. Pokud se to nepodaří, může to způsobit třeba svalové křeče.
Celozrnný chléb
Za normálních okolností lze konzumaci celozrnného chleba jen doporučit. Ovšem lidé, kteří mají potíže s ledvinami, si musí dát velký pozor. V tomto typu chleba je totiž obsaženo značné množství fosforu a draslíku. Není od věci čas od času sáhnout po bílém chlebu, který tolik těchto látek neobsahuje.
Foto: Shutterstock, zdroje: Healthline, WebMD, NCBI