Studium může být pořádně náročné a vysilující. Trávit hodiny a dny nad skripty, chodit na přednášky a následně se nechat zkoušet – to většinou není nic příjemného. Člověk by z toho mohl snadno propadnout depresím. Nemusí být ale vše tak zoufalé, jak se na první pohled zdá. Dokonce i studium je možné si zpříjemnit a cílenými aktivitami se na něj připravit tak, že bude o poznání jednodušší.
Buďte aktivní
Z vlastních zkušeností vím, že ne vždy je po kapsách dostatek peněz na uhrazení členství v posilovně. Neberte to ale jako výmluvu, že nemůžete sportovat a žít aktivní život. Je tu spousta činností, které můžete dělat za pár drobných nebo dokonce zdarma. Jděte si zaběhat nebo se projeďte na kole, ale nešiďte se ani o každodenní rutinní pohyb. Proč popojíždět autobusem, když se můžete na půlhodinku projít? Proč jezdit výtahem, když schody můžete vyběhnout a mít z toho dobrý pocit? Sport stimuluje oběhový a lymfatický systém a plní vás hormony štěstí. To je pro studium důležité, protože vám to pomůže uchovat si čerstvou mysl.
Je přitom tak snadné se přesvědčovat, že studium si žádá, abyste seděli u stolu a přinejmenším předstírali, že tomu něco dáváte. Ale položte si ruku na srdce – jak často při studiu prokrastinujete? Jak často nevydržíte a zkontrolujete příspěvky na Facebooku, Instagramu, Twitteru nebo si dokonce pustíte video na Youtube? Jednou si to zkuste spočítat a zjistíte, že 30 až 60 minut pohybové aktivity nejenže nezpůsobí váš neúspěch u zkoušky, ale naopak zvýší vaše šance.
Jak se ke studiu postavit?
Studium berte jako cvičení. Vím, že je pouze určitý časový úsek, ve kterém jsem schopen být produktivní. Napište si proto seznam úkolů, které potřebujete splnit. Jednotlivé úkoly si potom označte písmeny – co musíte udělat dnes (A), co lze odložit na zítra (B) a počká zkrátka do chvíle, než se k tomu dostanete (C). Následně si čísly označte důležitost jednotlivých úkolů. Například s úkolem A1 je nutné začít okamžitě, pak pokračujte přes A2 až třeba do C4.
Po vytýčení priorit si určím intervaly studia. Mám rád 30minutové bloky s 5 minutovou přestávkou na kávu nebo protažení. Po čtyřech půhodinových úsecích si ordinuji 15 až 30minutovou přestávku, například na oběd, lehké cvičení, kontrolu emailů apod. Je velmi důležité se vytýčeného plánu pro studium držet!
Jezte správně
Jakou lepší přestávku při studiu si představit než takovou, kterou strávíte přípravou jídla a následně jeho konzumací? Věřte mi, je to jeden z nejlepších možných způsobů prokrastinace. Nebudu vám na tomto místě radit, co přesně jíst. Pravděpodobně sami dobře víte, co vašemu tělu dělá dobře, co ho nakopne a po čem se neunaví. Přesně to si při studiu dejte! Rozhodně to není tabulka čokolády nebo pytlík bonbonů. Zkuste třeba co možná nejméně upravované suroviny, s minimem konzervantů a přísad.
Dostatek spánku
Častá chyba studujících. Pro samou snahu zapomenou, že by si měli dopřát zasloužený oddech. Je těžké odtrhnout se od učení, když se termín zkoušky blíží. Ještě jednu kapitolu a zavřu to, říkáte si. Pokud cítíte únavu, zavřete to rovnou a vyspěte se. Naprostým minimem je 6 až 7 hodin spánku za den, a to skutečně takového kdy o sobě nevíte. Fungují i kratší, 30 až 45minutové šlofíky, když už si přes den připadáte u konce se silami.
Nepřestávejte žít
Jasně, studium si žádá své oběti a při ostré fázi těžko budete každý večer vyrážet ven s přáteli. Společenský život je třeba odložit na vedlejší kolej, ale zároveň se ho zcela nevzdat. Stále si můžete popovídat s kamarády, vyrazit s nimi na snídani nebo piknik apod. Společenská aktivita je důležitá pro vyváženou psychiku, tak ji neopomíjejte.