5 signálů, po kterých byste okamžitě měli přestat jíst pečivo. Tělo už ho nezvládá přijímat

Přestože stále více lidí vyznává trend zdravé stravy, najde se pořád dost těch, kteří si nemohou odpustit křupavé pečivo. Vždyť se přeci nic nestane, když si ho občas dopřejeme, že? Dokážete ale poznat hranici, kdy už ho má tělo dost?

Po pečivu obvykle saháme ve chvíli, kdy máme hlad a nestíháme kvalitní plnohodnotné jídlo. Bílý chléb, bageta nebo sendvič jsou chutné a hlad zaženou rychle. Bohužel se tak dostáváme do začarovaného kruhu. Čím více pečiva totiž jíme, tím více si ho tělo žádá. Přestože dobře chutná, při velké konzumaci má negativní účinek na lidský organismus. Vyznačuje se totiž nízkým podílem vlákniny, vysokým glykemickým indexem a příliš velkým obsahem cukru, který zvyšuje hladinu glukózy. A problém je rázem na světě. Člověka pak ohrožuje cukrovka, srdeční choroby či nadváha.

Milovníci pečiva však nemusí věšet hlavu. Bílé pečivo lze nahradit celozrnným, byť ani toho byste se neměli přejídat. Jak ale poznat, že tělo už má dost bílé mouky a potřebuje změnu? Překvapivě to není složité a signály jsou jednoznačné.

Máte často hlad

Vysoce rafinované obilniny, mezi které patří bílý chléb, bílá rýže nebo sušenky, mají vysoký obsah kalorií. Tím působí jako droga a tělo si žádá přísun nových a nových. Pokud se cítíte smutní nebo ve stresu, obvykle podvědomě sáhnete po těchto potravinách, případně cukrovinkách. Tyto potraviny ale zároveň rychle spálíte, takže budete mít stále hlad, přestože jíte hodně a přibíráte.

Hladina cholesterolu

Problémem nemusí být chléb, který si upečete doma, jako spíše nejrůznější pečivo z obchodu. Například croissanty obsahují značný podíl nebezpečných trans-tuků. Obsahují velké množství másla a vajec, které při pravidelné konzumaci zvedají cholesterol.

Foto: Shutterstock

Zhoršení pleti

Výrobky z bílé mouky mohou způsobit problémy s pokožkou. Podle jedné studie mají lidé, kteří konzumují příliš mnoho rafinovaných sacharidů, o 30 % vyšší riziko vzniku akné. Je to dáno hlavně tím, že tyto výrobky obsahují velké množství cukru, což zvyšuje hladinu inzulínu v krvi. V reakci na tento nárůst se androgenní hormony zaktivizují a vzniká akné.

Ospalost po jídle

Pakliže máte ve své každodenní stravě příliš mnoho pečiva, do krevního oběhu se uvolní velké množství inzulínu. Ten vede k tlumení produkce serotoninu a melatoninu, tedy hormonů pomáhajících stabilizovat náladu a regulují spánkový cyklus a bdění. Pokud se potřebujete soustředit na práci, měli byste pečivo ze stravy vysadit.

Trápí vás zácpa

S pečivem mají pochopitelně velký problém lidé, kteří trpí celiakií nebo intolerancí lepku. Ti se mohou cítit neustále nafouknutí a mají problém s vyprazdňováním. Často přitom svou diagnózu nemají. Ale i zdraví lidé, kteří konzumují příliš mnoho pečiva, si mohou přivodit problémy se zažíváním, protože se jim zablokují střeva. Pokud vás trápí nadýmání a zácpa, měli byste to zkusit nějakou chvíli bez pečiva.

Foto: Shutterstock, zdroj: Brightside.me

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments