Každou z nás někdy potrápí ženské problémy. Než zamíříte do lékárny pro pilulky, vyzkoušejte sílu bylinek. Příroda na nás myslela a nechala vyrůst některé bylinky pro nás. Podívejme se na sedm bylinek, která nám pomohou vyřešit ženské problémy.
Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)
Kontryhel je nazýván králem ženských bylinek. Je univerzálním přírodním prostředkem na řešení všech ženských problémů. Lze ho použít při potížích s menstruací, v těhotenství pro udržení plodu, pro dezinfekci porodních cest a snadnější zavinutí dělohy i pro podporu tvorby mateřského mléka.
Disponuje také silnými dezinfekčními i protikřečovými účinky. Najdeme v něm třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, minerální látky, kyselinu salicylovou. U kontryhelu se sbírají listy, nať i květy.
Jetel luční (Trifollium pretense)
Jetel luční je bylinkou plnou fytoestrogenů, látek podobných ženským pohlavním hormonům estrogenům. Díky tomu dokáže ulevit od častých projevů menopauzy, jako jsou návaly horka či nevolnost. Z květů této bylinky se připravuje nálev. Jetel luční se často používá v kombinaci s jinými léčivými bylinkami. Na našich loukách roste několik druhů jetele, avšak každý z nich nemá požadované účinky.
Kopretina řimbaba (Tanaceum parthenium)
Hlavní schopností kopretiny řimbaby je tlumit bolest. Nálev či tinktura z její kvetoucí natě pomáhá při menstruačních bolestech, migréně, bolestech hlavy, uvolňuje křeče svalového i nervového původu. Rovněž podporuje činnost metabolismu, což ocení každá žena, která chce zhubnout nebo si svoji tělesnou hmotnost udržet. Tato bylinka se používá také po porodu k vypuzení placenty, vyčištění i regeneraci dělohy.
Kokoška pastuší tobolka ( Capsella bursa-pastoris)
Na potíže s menstruačním cyklem platí kokoška pastuší tobolka. Její zelená část normalizuje menstruační cyklus, odstraňuje krvácení mimo cyklus, zmírňuje bolest při menstruaci. Uleví i při potížích v klimakteriu. Umí také zmírnit krvácení z hemeroidů nebo z nosu. Uplatní se také při léčbě ran, otoků, pohmožděnin, zánětu šlach i vyrážky.
Řebříček obecný (Achillea millefolium)
Řebříček obecný patří mezi hojně rozšířené léčivky. Najdeme ho na loukách, lesních cestách, na okrajích polí i na zahradách. Řebříček je pro jeho charakteristický vzhled téměř nemožné zaměnit za jinou bylinku. Tato bylinka je darem přírody především pro ženy. Působí příznivě na dělohu, výrazně snižuje riziko vzniku myomů i zánětu vaječníku.
Dokáže také zmírnit silné menstruační krvácení a bolest. Rovněž uleví od návalů horka při klimakteriu. Z této bylinky se využívá celá nať i s květy. Nejsilnějším disponují bílé či narůžovělé květy této léčivky. Čaj z nich dokáže ulevit i při migrénách, nespavosti, stresu i pocitu úzkosti. Kromě čaje lze řebříček použít i ve formě sedací koupele, která je využívána při léčbě myomů v děloze nebo při zánětech vaječníků.
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
Meduňka nás potěší nejen svou příjemnou medovou vůní. Její listy uleví od deprese, plynatosti i bolestí hlavy. Čaj z listů meduňky rychle zažene bolesti při menstruaci. Umí si poradit i s melancholickými stavy a pocity neklidu. Lahodný a voňavý čaj z této léčivky zlepšuje také paměť.
Fenykl obecný (Foeniculum vulgare)
Fenykl ocení zejména maminky malých dětí. Drcena semena této bylinky patří mezi známé a osvědčené prostředky na ztišení bolesti bříška u kojenců. Spolehlivě odstraní nadýmání i různé koliky miminek. Fenyklový čaj dokáže také podpořit tvorbu mateřského mléka. Jeho schopnost ulevit od stresu ocení nejen maminky malých dětí.