Jak patní ostruha vzniká? Do jaké míry lze předejít tomuto bolestivému stavu prevencí? Jaké možnosti jsou v rámci léčby?
Pokud dojde k přetížení vazivového aparátu nohy v oblasti úponů na patní kost, tímto nedochází k dostatečnému okysličení tkáně, je omezen přítok živin a také odvod odpadních látek z postižené části. Dochází tak k ischemickému zánětu, zánětu z nedostatečné výživy namáhaných měkkých tkání. Tento zánět je lidově popisován a pro řadu znám pod názvem patní ostruha.
Jednoduše vysvětleno, zkrátka se v tomto případě vytvoří ostruha na patní kosti, tj. jakýsi výrůstek či ostruha vzadu nad patou, kde zpravidla končí bota. V závažnějším případě se utvoří malý krápník uvnitř paty.
Symptomy značící problém
Ostruha paty může být ze začátku bez příznaků bolesti. Bolestivost se může projevit až při mechanickém zatížení, tj. jen při pouhém našlapování, při běhu, dlouhodobé chůzi, ale zejména při nošení nevhodné obuvi mající tvrdou podrážku. Velmi negativní vliv má i nadváha.
V tomto případě se nejedná jen o bolest jako v případě nataženého svalu, ale bolest kostní, která bývá mnohem horší. Kromě bolesti se také objevují další příznaky, jako jsou otoky, zarudnutí místa a později již výše zmiňované výrůstky.
Faktory podněcující vznik patní ostruhy
Především jde o dlouhodobou a opakovanou zátěž nohy, tj. běh či chůze po tvrdém terénu, dlouhodobé stání, špatná obuv, tj. příliš úzká špička, tvrdá stélka boty, nevhodný tvar stélky apod. Taktéž různé deformity nohy, jako je například propad příčné klenby, tvarové deformity kostí apod. Stejně tak revmatická onemocnění či úrazy chodidla, paty, Achillovy šlachy se mohou podílet na vzniku problému.
Jaké se nabízí možnosti léčby?
V prvé řadě je třeba zmínit, že přesná diagnóza se stanoví za pomoci klinického a RTG vyšetření. V současné době se léčba opírá o fyzikální terapii. Princip jednotlivých metod spočívá v optimálním prokrvení dané části končetiny, což má vliv i na ústup otoku.
Ošetřující lékař může také zvolit v rámci léčby vodoléčbu, elektroléčbu, magnetoterapii, laseroterapii. Kromě toho pacient obdrží speciální přípravky v podobě gelu či masti, které obsahují protizánětlivé složky a tlumí bolest.
Prevence a cvičení
Doporučuje se pravidelně protahovat svaly, vhodné jsou masáže nohou, relaxační koupele, ale také teplé obklady, které efektivně uvolní svalové napětí. Pozor! V akutní fázi zánětu však teplý zábal nepodávejte, tímto by došlo ke zhoršení stavu.
Mezi osvědčené a účinné pomocníky patří speciální masážní váleček či míček s bodlinkami v podobě tzv. ježka. Pozitivní vliv má i hnětení chodidla prsty rukou. A samozřejmě základem je volba správné obuvi.