Lékaři dávali Stevu Jobsovi půl roku. S rakovinou slinivky ale žil sedm let

Byl jedinečným vizionářem, úspěšným podnikatelem a i podle svých nejbližších tak trochu zvláštním člověkem. Steve Jobs. Svého času vybudoval největší technologickou společnost světa Apple, která se i dlouho po jeho smrti stále drží na čele pomyslného pelotonu. Zlé jazyky však tvrdí, že žije pouze z odkazu svého zakladatele, jenž ji sice na čas opustil, což vedlo téměř ke krachu, aby ji následně opět postavil na pevné nohy. Kdo ví, kde by byl Apple dnes, kdyby Steve Jobs stál v jeho čele?

Štěstí v neštěstí

To mu však dopřáno nebylo. Trpěl vážnou nemocí – rakovinou slinivky, na kterou skonal v pouhých 56 letech. Tehdy se psal rok 2011 a podle odborníků by lepší šance na přežití neměl ani dnes. Rakovina slinivky totiž patří mezi nejagresivnější a nejhůře léčitelné typy zhoubných nádorů.

Steve Jobs měl ale přeci jen štěstí v neštěstí. Když v roce 2004 dorazil na kliniku s určitými obtížemi, asi nečekal, že o pár hodin později bude „oficiálně“ patřit mezi nevyléčitelně nemocné. „V 7:30 jsem absolvoval prohlídku a ukázalo se, že mám nádor na slinivce. Vždyť já ani nevěděl, co to ta slinivka je,“ svěřil se o rok později s traumatizujícím zážitkem studentům Stanfordské univerzity. „Lékaři mi sdělili, že můj nádor patří mezi nevyléčitelné a že budu žít tak tři až šest měsíců. Také mi poradili, ať jdu domů a dám si do pořádku své věci.

Dodejme, že pokud by se tehdejší slova lékařů naplnila, společnost Apple by zřejmě nikdy nezažila dobu své největší slávy. Trajektorii nesmírných úspěchů totiž nastoupila až v roce 2007 s uvedením chytrého telefonu na trh.

Ale ještě ten den večer absolvoval Steve Jobs biopsii, která měla ukázat skutečný stav věcí. „Byl jsem pod sedativy, ale žena mi později vyprávěla, že když lékaři prohlédli odebrané buňky pod mikroskopem, dali se do pláče. Ukázalo se, že můj nádor slinivky má výjimečnou formu, kterou lze léčit operací.“ Té se slavný vizionář také podrobil a podle svých tehdejších slov byl vyléčen.

Vybojoval pár let navíc

Od té doby o své nemoci veřejně nemluvil. Tím dal prostor médiím k čilým spekulacím, když se například objevil na pódiu ve svém typickém roláku a džínách neobvykle vyhublý nebo když o sobě nedával dlouho vědět. Jak se později ukázalo, jeho rakovina slinivky zcela vyléčena nebyla. Tento typ nádoru ostatně ani vyléčit nelze. Časem se tedy vrátil a začalo se hrát o čas. Podle řady Jobsovi blízkých osob mu toto vědomí konce dávalo nebývalou sílu a motivaci něco dokázat. Možná právě proto v této době Apple tak neskutečně vyrostl.

Někdy kolem roku 2009 se Steve Jobs podrobil transplantaci jater, jež byly rakovinou rovněž napadeny. Má se za to, že to byla právě tato operace, co mu prodloužilo život přibližně o dva roky. Jde také o důkaz toho, že když máte peníze, dostanete výrazně lepší lékařskou péči. V obvyklých případech se totiž transplantace jater v podobných případech neprovádí, protože nemá příliš dobré výsledky. Jobs se však rozhodl využít každou možnost a náročnou operaci podstoupil a zaplatil.

Steve Jobs svůj boj s nemocí vedl statečně a dokázal přitom neuvěřitelné věci. Apple vedl takřka do poslední chvíle. Teprve 24. srpna 2011 uznal, že už to dál nejde. Zemřel o měsíc a půl později, 5. října 2011.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments