Cesta ke spokojenosti s naším vzhledem nikdy nekončí a často je spojená s řadou překážek a nepříjemných obětí. Ženy to znají z celé řady oblastí, ale jednou z těch nejexponovanějších je holení nohou. Zkrátka, ne vždy jde vše podle plánu.
Po holení nohou jsou sice ženy často spokojené s hedvábně hladkou pokožkou, ale toto uspokojení může trvat poměrně krátkou dobu. Zejména tehdy, když se na oholených nohách objeví nevzhledné červené skvrnky. Na mysl se pak dere otázka: odkud se berou?
Žiletka v koupelně aneb Ideální podhoubí pro bakterie
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak tyto červené pupínky a skvrny vznikají a co ovlivňuje jejich formaci? Odpověď vás možná překvapí.
Pravděpodobně vás napadlo, že skvrny vznikají z podráždění břitvou. To je ale jen část pravdy. Na vině je skutečně břitva holicího strojku, která nicméně ani tolik nedráždí, ale stává se rejdištěm bakterií a choroboplodných zárodků. Děje se tak obzvlášť tehdy, když strojek necháte ve sprše, kde je vysoká vlhkost a teplota. Tedy ideální prostředí pro nejrůznější bakterie.
Na jednu stranu můžete být klidní, protože tyto bakterie obvykle neznamenají žádné nebezpečí pro zdraví, byť jejich dlouhodobé vystavení tělu zatím nebylo dostatečně prozkoumáno. Hlavním negativem tak je, že se jim tělo brání, a tak vznikají červené skvrny na kůži.
Červené flíčky po holení ale nejsou nevyhnutelné. Stačí dodržovat několik základních pravidel, a měly byste se jim snadno vyhnout.
- Holicí strojek často vyměňujte, a to nejen břity, ale samotný nástavec. Řešením mohou být jednorázové strojky.
- Pokud strojek znovu používáte, omyjte ho antibakteriálním mýdlem.
- Pakliže už se na kůži objevily červené skvrny, aplikujte antibiotický krém, například s obsahem neomycinu.