Mohou na veganské dietě vyrůst zdravé děti?

Veganská strava je stále oblíbenější. Zapřísáhlí vegani se navíc ve velké míře stávají rodiči a je logické, že to, co považují za nejlepší sami pro sebe, se snaží přenášet také na své ratolesti. Jenže na prospěšnost veganské stravy jsou názory velmi rozdílné. Pokud do toho zapojíte dětský prvek, je celá situace ještě nepřehlednější a nejasnější.

Tvrzení: Veganská strava je pro děti zdravější než běžná strava

To je chybné tvrzení. Je sice pravdou, že veganské stravování s sebou přináší obilné produkty s vysokým podílem vlákniny, stejně jako ovoce a zeleninu. To je na první pohled zdravější než jídelníček, na kterém se skví steaky, boloňské špagety nebo chleba se salámem. Na druhé straně však vyhýbání se veškerým živočišným potravinám přináší další nebezpečí, která nejsou vůbec malá.

Mnoho látek, které tělo potřebuje k přežití, je ve velké míře zastoupeny právě v potravinách pocházejících ze zvířat. Jde především o bílkoviny, určitě nasycené kyseliny s dlouhými řetězci, vitamin D, vitamin B12, vápník, železo, jód, zinek a selen. Zatímco vegetariáni tyto nedostatky mohou pokrýt z mléčných produktů, vajec a dalších, je to pro vegany velmi obtížné. Například vitamin B12 není možné do jídelníčku veganů dostat žádným způsobem.

Výše uvedené tvrzení tak stěží platí u dospělých, natožpak u dětí. V jejich případě je totiž potřeba vitaminů a dalších látek ještě vyšší. Pokud jim odepřete jídla, která je obsahují, nemohou zdravě prospívat bez doplňků stravy, kterými potřebné látky doplní jinak než ve stravě.

Tvrzení: Veganská strava není škodlivá

Ani to neplatí obecně. Problematická je zejména tehdy, když se vegansky stravují kojící matky. Opět narážíme na nedostatek vitaminu B12. Tento svůj nedostatek přenášejí na kojence. Byla zaznamenána řada případů, kdy děti byly vývojově opožděné nebo v kombinaci s nízkou hodnotou železa v krvi trpěly těžkou chudokrevností. V minulých letech byly například v Itálii popsány dva případy malých dětí, které skončily na stanici intenzivní péče, protože trpěly zásadním nedostatkem vitaminu B12.

Ojediněle bohužel může dojít i takovému případu, že dítě dodržující striktní veganskou dietu a nedostává potřebné doplňky stravy, nakonec v důsledku špatného stravování zemře. Naposledy se tak stalo v roce 2017 v Belgii, kdy se manželský pár domníval, že jejich dítě nesnese kravské mléko, a krmil ho pouze rostlinnými alternativami mléka.

Tvrzení: Experti se shodují, že veganské stravování u kojencí a malých dětí není možné

Přes všechna nebezpečí – ani toto tvrzení není bez dalšího pravdivé. Více mezinárodních organizací zastává pozici, že dobře naplánovaná veganská strava ve všech věkových kategoriích může být přijatelná.

Všechny však dodávají, že předpokladem takové veganské stravy je dobře připravený plán, stejně jako potřebné doplňky stravy. Další mezinárodní organizace nicméně skutečně v případě dětí od veganské stravy odrazují. Naplánovat ji opravdu dobře tak, aby tím dítě žádným způsobem netrpělo, je totiž velmi složité. Dítě navíc nemusí mít zprvu viditelné problémy. Mohou se projevit až později.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
31 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments