Unikla skutečná čísla obětí koronaviru. Už před týdnem mělo být 25 000 mrtvých

Mnoho expertů zpochybňuje čínské informace o aktuální hrozbě číslo jedna, tedy koronaviru, který dostal jméno Covid-19. Přestože i oficiální čísla vzbuzují hrůzu, realita je podle řady čínských blogerů a lékařů, jejichž vyjádření jsou čínským režimem systematicky potlačována, ještě mnohem horší. Řada západních vědců například poukazuje na to, že prakticky nic nevíme o vyléčených pacientech, ale mnoho není známo ani o těch, co viru podlehli. Jde opravdu jen o starší a jinak nemocné jedince?

Oficiální čísla jsou zpochybňována

Jedna z největších čínských společností Tencent do věci tak trochu nechtěně vnesla světlo. Na oficiálních kanálech této firmy, která provozuje mediální domy i sociální sítě, jsou k vidění oficiální data shromažďující počet nahlášených případu nakažených koronavirem, ale také počet vyléčených a množství obětí. Několikrát už se ale stalo, že tyto kanály ukazovaly trochu jiná čísla, než jsou ta oficiální.

Naposledy se tak stalo 1. února. Podle předního tchajwanského listu Taiwan News tehdy unikly skutečné statistiky mapující situaci kolem koronaviru Covid-19. A nejde vůbec o pozitivní zprávu. Zatímco v té době Čína oficiálně uváděla počet nakažených číslem 14 446, skutečný počet infikovaných měl být už 154 023. Ještě mnohem horší situace panuje v případě úmrtí. Zde uniklo ohromující číslo 24 589, přičemž oficiálně bylo v té době reportováno pouhých 304 úmrtí. Zajímavé je, že v případě vyléčených nejsou oficiální čísla tak přikreslená (269 ku 351). To ale jen dokládá zoufalost a současnou neschopnost tuto epidemii efektivně léčit.

Nalevo jsou k vidění skutečná čísla, která omylem unikla na veřejnost. Vpravo je potom lze porovnat s oficiálně prezentovanými čísly. Šedé číslice značí počet úmrtí. Zdroj: Taiwannews.com.tw

Zatímco oficiálně tak vychází mortalita po nakažení koronavirem na 2 až 3 %, což je číslo relativně nízké, podle skutečných čísel je úmrtnost na virus výrazně vyšší, a to 16 %. Ostatně, toto číslo by více odpovídalo předchozím zkušenostem s koronaviry. Například úmrtnost na SARS se zastavila na hodnotě 9,6 % a mortalita MERSu dosahovala dokonce 34,5 %.

Situace přitom může být ještě horší. Podle nejrůznějších zpráv z místa ohniska nákazy, kterým je čínský Wu-Han, mnozí lidé, kteří trpí příznaky nákazy, zatím nevyhledali doktora, případně nemají šanci se k němu kvůli přetížení zdravotního systému dostat.

Velkým problémem je také nedostatek testovacích sad, jež dokáží koronavirus spolehlivě odhalit.

Objevují se také zprávy, že lékaři na místě dostali pokyn, aby jako příčinu smrti uváděli něco jiného než Covid-19.

Zjištění o skutečném rozsahu celé epidemie nás tak zřejmě teprve čeká.

Foto: Pixabay

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments