Hrudka na zápěstí neboli ganglion. Není životu nebezpečný, ale umí potrápit

Většina lidí nevěnuje hrudce, otoku nebo lézi v oblasti zápěstí velkou pozornost. Tedy až do chvíle, kdy nezačne bolet a neomezí samotné používání ruky. Právě tak se projevuje ganglion, tedy želatinová cysta na zápěstí, kterou si mnozí pletou s nádorem. V tomto případě jde ale o poměrně častý jev, který není životu nebezpečný. V některých případech ale umí potrápit.

Ganglion vzniká v důsledku zahušťování pojivové tkáně tekutinou. Jeho velikost a tvar jsou silně individuální. Některé bulky mají velikost hrášku a pacienta v podstatě nijak neomezují, ale zaznamenány byly také případy, kdy měl ganglion velikost slepičího vejce, což dotyčného pochopitelně dost vylekalo. Rovněž konzistence může být různorodá. Někdy lze útvar prstem zmáčknout a posunout, ale některé gangliony se nepohnou ani o píď.

Proč ganglion vzniká

Příčiny vzniku ganglionu mohou být různé. Důvodem, proč tyto útvary vídáme nejčastěji na zápěstí, je fakt, že se tvoří obvykle tam, kde dochází k vyšší míře tření. Vedle nadměrného přetěžování vazivových struktur se ale ganglion často objeví také po prodělaném úrazu nebo infekci. Mnohdy přitom tyto příčiny nemusíte zaznamenat. Stačí třeba, abyste se do zápěstí uhodili. Nejčastěji se ganglion objevuje u sportovců, kteří ruce nadměrně zatěžují, typicky u gymnastů.

Jak se s ganglionem vypořádat

Je důležité si uvědomit, že ganglion sám o sobě není životu nebezpečný. To ale neznamená, že musí být bezproblémový. Pochopitelně závisí na tom, kde přesně se na zápěstí utvořil a v jaké velikosti. Pakliže ale začne vadit vizuálně, nebo omezovat pohyblivost, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Léčba ganglionu

V případě, že ganglion pacienta nikterak neomezuje, obvykle lékař vysloví doporučení, aby se s ním nic zvláštního nedělalo, tedy vyjma klidového režimu. Řada těchto bulek totiž do několika dnů až týdnů zase zmizí. Struktura už má ale určité poškození, a tak je možné, že se na stejném místě opět objeví, respektive se místo zalije výpotkem.

Možnosti léčby jsou poměrně široké. Za zkoušku stojí analgetická mast, pak lze přistoupit k magnetoterapii, případně terapeutickému ultrazvuku. Pokud nic z toho nezabere, je možné zvážit invazivnější zákrok. Ganglion lze obvykle odsát injekční jehlou, což je ale velmi bolestivé, nebo ho chirurgicky vyříznout.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments