Pokud se zeptáte mužů a žen na počet jejich dosavadních sexuálních partnerů, většinou narazíte na zajímavý paradox. Jejich odpovědi se zásadně liší. V průměru muži uvádí dvakrát vyšší číslo než ženy. Statisticky to lze jen stěží vysvětlit, když vyjdeme z předpokladu, že k běžnému sexu je zapotřebí jednoho muže a jedné ženy. Vědci z Univerzity v Glasgow se nyní rozhodli přijít celé věci na kloub.
Něco tady nehraje
Možným vysvětlením je to, že muži počet svých partnerek odhadují a ženy naopak počítají. Vědci to uvedli ve své studii v odborném magazínu The Journal of Sex Research.
Jako podklad pro jejich zkoumání posloužila data třetího britského National Survey of Sexual Attitudes and Lifestyles, krátce Natsal 3. V rámci této studie jsou přibližně každých deset let dotazováni tisíce Britů v osobních interview ke svému sexuálnímu chování.
Na Natsal 3 se mezi zářím 2010 a srpnem 2012 podílelo 15 162 mužů a žen ve věku od 16 do 74 let. Muži v průměru uvedli, že měli sex se 14 partnerkami. Ženy naopak přiznávali průměrně 7 sexuálních partnerů.
Společensky odlišné role
Podle vědců ale značnou roli hraje také tvorba vlastního obrazu a snaha vypadat lépe. Tento obraz je přitom u mužů a žen zcela protichůdný. Zatímco muži se domnívají, že je společensky žádoucí, aby uvedli více partnerek, u žen je tomu přesně naopak. Ty nechtějí vypadat promiskuitně a drží se raději zkrátka.
Navíc je třeba mít na paměti, že jde stále o průměrná čísla. Pokud by se například z průměru vyňali muži, kteří uváděli extrémní počty partnerek, například 110 a výše, stejně jako ženy, které uváděly 50 partnerů a výše, byl by výsledek obou pohlaví mnohem bližší.
Při dotazování přitom počet partnerek hádalo 24 % mužů, zatímco jistých si nebylo jen 15 % žen. Vědci navíc přišli na tom, že muži, kteří počet partnerek odhadovali, byli právě často těmi, kdo udával vysoký počet.