Dnes už dobře víme, že bychom se neměli dotýkat obličeje, protože právě tak můžeme přenést nebezpečný koronavirus z ruky do blízkosti sliznic, kde už má jednoduchou práci s uchycením. Oproti tomu z rukou ho ještě můžeme zavčasu umýt.
V průběhu dne se dotýkáme mnoha povrchů. Mohou to být kliky od dveří, madla v městské hromadné dopravě, tlačítka výtahu, bankovky a mnoho dalších. Zde všude může být “přilepený” koronavirus. Nevíme přesně, jak dlouho zde vydrží – odhady se různí od několika desítek minut až po dny. S časem pochopitelně pravděpodobnost přenosu klesá, ale přesto jsou právě veřejné předměty velmi problematické a představují jeden z nejčastějších zdrojů nákazy.
Jenže – nedotýkat se obličeje se snadno řekne, ale mnohem hůře provádí. Rozhodně hůře než pravidelné mytí rukou. Obličeje se nevědomky dotýkáme takřka všichni, aniž bychom si uvědomovali, že tak činíme.
Mějte připravené kapesníčky
Když ucítíte potřebu poškrábat se na obličeji, podrbat se v nose nebo třeba jen nastavit si lépe brýle, využijte k tomuto účelu kapesníčku, který budete mít připraven na stole. Obličeje se tak nebudete dotýkat přímo prsty.
Kapesníčky mohou být velmi nápomocné i v případě, že si potřebujete kýchnout. Pokud ho náhodou nemáte po ruce, kýchněte do rukávu, abyste nepřikládali ruku k obličeji.
Identifikujte spouštěče
Může být obtížné zbavit se těchto návyků, když o nich často ani nevíme. Proto si vyhraďte jeden den, kdy se budete na podobné věci soustředit. Identifikujete tak typické případy, které nutnost zásahu v obličeji vyvolají. Následně pak můžete zkusit zamezit jejich vzniku.
Typickým příkladem může být mnutí očí, protože jsou suché. To lze přeci vyřešit tím, že si koupíte kapky na jejich zvlhčení. Problém mohou mít uživatelé kontaktních čoček. Ty mohou sklouznout a člověk má okamžitě tendenci sahat si do oka. To je zásadně špatně, protože virus se může do těla dostat přes sítnici. Raději noste brýle.
Zjistíte také například, že svou ruku používáte tak, že si ji dáte pod bradu. Je třeba si ten moment uvědomit a nedělat to. Omezte také upravování vlasů rukou.
Zaměstnejte své ruce
Řada lidí si do obličeje sahá nikoliv proto, že potřebuje vyřešit nějaký “problém”, ale zkrátka proto, že neví, co si počít s rukama. V takovém případě je zapotřebí ruce náležitě zaměstnat. K tomuto účelu může postačit obyčejný stresový míček, se kterým si budete hrát, případně nějaký jiný předmět, který máte po ruce. Nezapomeňte ho ale pravidelně čistit a dezinfikovat.
Nestresujte se
Přehnané dotýkání se obličeje podle odborníků souvisí se zvýšeným stresem. Ten může být paradoxně uprostřed koronavirové epidemie zvýšený. Obecná rada tak zní, aby se lidé v první řadě uklidnili a tolik se nestresovali.
Nejde přitom jen o netečné pohyby, ale také fakt, že stres snižuje přirozenou obranyschopnost těla. To pak nemá tolik síly, aby s nemocí Covid-19 nebo jinou bojovalo.
A samozřejmě, nesmí chybět rada na závěr – myjte si ruce tak často, jak je to jen možné. Pokud už si totiž sáhnete do obličeje rukou umytou, nemusí to být problém.
Foto: Freepik