Jeden z největších problémů související s aktuální pandemií nového typu koronaviru, je skutečnost, že příliš netušíme, jaký je skutečný počet nakažených. Ačkoliv to oficiální instituce nerady přiznávají, počet otestovaných tvoří jen velmi malý výsek populace a obvykle jde o ty, co už mají alespoň základní příznaky. Jenže koronavirus je zrádný v tom, že podle všeho velké množství lidí používá jen ke svému šíření, aniž by v nich spustil nemoc známou jako Covid-19.
Pacienti bez příznaků jsou problém
Typickým příkladem může být Itálie. Zde počet případů k dnešnímu dni dosáhl 75 000. Celých 10 % z tohoto počtu přitom zemřelo. Tato obrovská smrtnost se ale nekryje s výroky expertů o tom, že virus má smrtnost přibližně jedno až dvě procenta. V některých zemích, například v České republice nebo Německu, pak dokonce i pod touto hranicí. Tak vysoké číslo nelze vysvětlit ani starší populací či nedostatečným zdravotním systémem. Znamená jediné: v Itálii může být klidně desetkrát více nakažených, než zachytilo oficiální číslo. Ostatně, skutečnost, že se koronavirem nakazilo nadproporčně velké procento politiků a známých osobností, tomuto výkladu odpovídá.
Touto problematikou se zabývá už první studie, kterou provedla Univerzita Chua-čung, která sídlí v čínském Wu-Hanu, kde se koronavirová epidemie podle všeho zrodila. “Podle té nejvíce konzervativní analýzy bylo nejméně 59 % nakažených jedinců netestovaných a neevidovaných. Tak lze vysvětlit i skutečnost, že se virus v provincii Hubei šířil tak rychle a navíc bleskově zasáhl celý svět,” můžeme se dočíst ve studii.
Podle Michaela Osterholma, který vede Centrum výzkumu infekčních nemocí v Minneapolis představují právě bezpříznakoví přenašeči motor, který celou epidemii pohání kupředu.
Bez otestování velké části populace to nepůjde
Bavorští virologové citovaní magazínem Science News potom přišli s důležitým zjištěním, že pacienti jsou nejvíce nakažliví v období, kdy ještě nepociťují příznaky nemoci. V této době se jim v nose a krku vytváří tisíce až miliony virů, které nevědomky roznášejí po okolí. Vzhledem k nebývale silné infekčnosti nového koronaviru je to velký problém.
Experti proto zdůrazňují, že jediným způsobem, jak bude epidemii koronaviru možné zastavit, je masivní testování. Bude zkrátka zapotřebí protestovat většinovou část populace, což je obrovský úkol. Už teď se navíc objevují informace, že dosud používané testovací sady pravděpodobně brzy kvůli obří celosvětové poptávce nebudou dostupné v dostatečném množství. Například v Izraeli tak už přistoupili k testování větších skupin najednou. Jednoduše se smíchají odebrané vzorky až od 64 pacientů. Pokud je výsledek negativní znamená to, že tato kohorta je v pořádku. Pokud je pozitivní, je třeba provést test u každého pacienta zvlášť. Podle odhadů to může významně ušetřit drahé a nedostupné testy.
V opačném případě, tedy pokud se populaci nepodaří dostatečně protestovat, koronavirus jen tak nezmizí. Jeho zásah už je totiž příliš velký. V současné době dokáže bez problémů tvořit nepozorovaná ohniska, která se navíc kvůli dlouhé inkubační době projeví až ve chvíli, kdy je virus v místě spolehlivě usazen.
Foto: Adobe Stock