Jedním z největších problémů boje s koronavirovou nákazou, je nedostatečná znalost skutečného promoření populace. Stát sice provádí každý den tisíce testů se vzestupnou tendencí, ale to je stále málo na to, abychom mohli zjistit, s čím vlastně můžeme do budoucna počítat. Od testování se odvíjí vše, zejména potom postupné uvolňování karanténních opatření, která ochromila českou ekonomiku.
Čtěte také: Jak vyzrát na koronavirus a nezničit přitom ekonomiku? Velký experiment začne už po Velikonocích
Studie, která mnoho napoví
Právě proto stát chystá plošné testování na přítomnost koronaviru u reprezentativního vzorku populace. Cílem je zjistit promořenost české populace tímto virem. V Radiožurnálu to uvedl hlavní epidemilog a zároveň vedoucí projektu chytré karantény Roman Prymula.
“V tuto chvíli se připravuje protokol, který zpracovávají lidé z olomoucké lékařské fakulty a jejích vědeckých institucí. Očekávám, že mi bude zaslán zítra, nebo pozítří (ve čtvrtek, nebo pátek). Pak bude nutné získat souhlas etické komise,” uvedl Prymula. “Jinak tam žádné další problémy nejsou a předpokládám, že tu studii provedeme ve vybrané lokalitě, možná v Praze.”
Zatím nebylo upřesněno, jak velký by reprezentativní vzorek měl být. Je však třeba ho dobře namíchat, aby byly zapojeny skutečně všechny vrstvy obyvatelstva, a to v co nejhojnější míře. Jednoduše se vezme určitý počet lidí, u kterých se předem neprověřuje, zda mají či nemají příznaky nemoci, a test se provede. Výsledek by pak mohl přibližně určit procento, v jakém je česká populace promořená. Stačí ho pak už jen extrapolovat na celkový počet obyvatel v zemi.
Čtěte také: Miliony lidí v sobě mají koronavirus a neví o tom. Budou tvořit nová ohniska nákazy
Testovacích sad je stále nedostatek
Plošného testování by se měli dočkat také obyvatelé několika obcí na Olomoucku, které byly donedávna v karanténě. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že pro tento účel budou použity rychlotesty. Ty jsou ale podle řady zdravotníků nepřesné a nemusí poskytnout kvalitní obrázek o situaci. Hygiena by s testy měla začít už tento týden. Pro tento účel obdržela 22 tisíc testovacích sad.
Pokud jde o plošné testy celé populace, zatím se s nimi podle ministra zdravotnictví nepočítá. Hlavním problémem jsou nedostatečné kapacity testovacích sad. Ty je stále zapotřebí směřovat především na testování rizikových skupin a pacientů, kteří mají nějaké příznaky nemoci Covid-19.
Foto: Freepik