Rektor Univerzity Karlovy vyzývá vládu: Zastavte to, jinak zdevastujete zemi

Jeden z předních českých akademiků, lékař a biochemik Tomáš Zima, jenž aktuálně působí jako rektor Univerzity Karlovy, vyzval vládu k rychlému a efektivnímu konání. Jedině tak bude možné zabránit katastrofě, která se na nás valí.

Profesor Tomáš Zima se ani tak neobává dopadů samotného koronaviru jako toho, co s naší společností provedou opatření, kterými do boje proti jeho šíření vláda vytáhla.

Trvání vládních opatření způsobí obrovský propad

Mám velké obavy z devastačních dopadů, kterými pokračující restrikce tvrdě a na dlouhou dobu zasáhnou každého občana, naši zemi a celou společnost. Hrozí způsobit obrovskou vlnu nezaměstnanosti, sociálního zmaru a existenčních problémů pro statisíce lidí. Problémů, jejichž důsledky budeme řešit desetiletí,” uvádí Zima svůj dopis politikům.

Čtěte také: Lidské tělo si nemusí umět vytvořit imunitu proti koronaviru, obávají se vědci

Podle rektora UK už je před námi jen velmi malé časové okno, kdy ještě můžeme zatáhnout za záchrannou brzdu a pokusit se Českou republiku ochránit před pádem do hluboké ekonomické propasti. Ta by totiž byla naplněním smutných prognóz a vedla by k drastickému úpadku všech oblastí našeho života, a to na dlouhé roky dopředu.

Je nezbytně nutné okamžitě a zásadně přehodnotit přijatá opatření státu, jejich další trvání, přiměřenost, efektivitu a především plošnost uplatňování. Vidím pro to několik důvodů, založených na faktech, datech a číslech, a nikoliv na emocích.

Tomáš Zima je přesvědčen, že si Česká republika včasným zásahem vytvořila dobrou pozici pro to, aby se mohla poměrně rychle vrátit k běžnému životu. To by předpokládalo postupné promoření populace koronavirem, jak o něm mluvil už hlavní epidemiolog Roman Prymula. Jenže premiér Andrej Babiš podobné úvahy zatím odmítá.

Čtěte také: Švédsko se koronaviru nebojí. Vše zůstává otevřené a počet případů roste stejně jako jinde

Špatně vnímané statistiky

Rektor Univerzity Karlovy je přesvědčen o tom, že se na koronavirové statistiky nedíváme správným úhlem pohledu. Jednoduše stále stojíme příliš blízko krizi, abychom je dokázali s chladnou hlavou zhodnotit. “Koronavirům je připisováno na celém světě značný počet úmrtí. Řada parametrů je však vypočítána nestandardně, velký počet zemřelých neumírá výhradně v přímém důsledku koronavirové infekce, ale v souvislosti s řadou závažných onemocnění či vážně oslabené imunity. Celková letalita infekce Covid-19 bude po zhodnocení celého průběhu vypadat jinak, než je dnes prezentováno.

Zima také upozorňuje na zajímavou skutečnost, kdy průběh nemoci Covid-19 není v České republice ani okolních zemích tak závažný jako třeba na jihu Evropy. Objasnění tohoto stavu nechává na odbornících, ale stále častěji se mluví o tom, že postkomunistické země získaly značnou imunitní výhodu prováděním plošné kalmetizace, tedy očkování proti tuberkulóze. Tato sto let stará vakcína podle všeho posiluje reakci imunitního systému i na jiné patogeny.

Podle profesora Zimy tak samotný koronavirus přestává být v našich podmínkách zásadní hrozbou. Tou se naopak stal dramatický propad hospodářství. Ten se projeví především v nevídané míře nezaměstnanosti a dost možná dalších důsledcích, které dnes nedokážeme dohlédnout.

Čtěte také: Česká firma nabízí lék na koronavirus. Ministerstvo zdravotnictví ho odmítlo

Kromě dílčích opatření na pomoc živnostníkům, firmám a zaměstnancům tak Tomáš Zima vyzývá k co nejrychlejšímu uvolňování karanténních opatření. Do konce dubna podle něj musí zmizet většina omezení s výjimkou hromadných akcí. Spolu s tím je ale nutné zajistit dostatečné testovací kapacity, aby bylo možné zjišťovat promořenost populace.

Foto: tomaszima.cz

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
400 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments