Nepříjemná pravda o čínských rouškách

Role Číny je v zuřící koronavirové pandemii mnohem temnější, než se na první pohled může zdát. Víme, že se virus začal šířit právě v čínském Wu-Hanu, podle některých renomovaných vědců dokonce mohl uniknout ze zdejší laboratoře. To se ale může stát a bylo by chybou z toho Čínu obviňovat.

Karta se rychle obrátila

Je však třeba bedlivě sledovat kroky, které Čína po rozjezdu epidemie učinila. Dnes už prakticky s jistotou víme, že komunistický režim významně zkresloval informace o skutečném stavu epidemie. Nakažených i mrtvých tak bylo řádově více. To ostatně potvrdil i Bílý dům s odvoláním na americké tajné služby. Propagandistické referáty čínské vlády ale omílají písničku o tom, jak to země skvěle zvládla s minimem obětí. Ostatně, jisté není ani to, že se virus v Číně opravdu přestal šířit, jak tvrdí vláda.

Tím to ale nekončí. Diskutabilní praktiky se nyní ukazují i v souvislosti s nedostatkem zdravotnického materiálu, který na začátku epidemie postihl celou Evropu. Na jedné straně hrála jistě roli nepřipravenost evropských vlád, tu českou nevyjímaje, na krizi takového rozsahu. Jenže se ukazuje, že Čína tomu „trochu pomohla“.

Na přelomu ledna a února se virus masivně šířil především v Číně a málokdo si dokázal představit, že by v takové podobě dorazil i do Evropy. Právě v té době panovala v Číně obrovská sháňka po zdravotnickém materiálu. A jak se ukazuje, čínské spolky všude po Evropě se činily. Podle oficiálních údajů čínského celního úřadu dovezla země více než dvě miliardy roušek a respirátorů.

Velmi úspěšná operace

Český think-tank Sinopsis, který se zabývá právě děním v Číně, potom upřesnil několik velmi zajímavých momentů ve vztahu k České republice. “Je důležité si uvědomit, jak došlo k tomu dramatickému nedostatku zdravotního materiálu nejenom v České republice, ale v celém světě, včetně například Spojených států,“ upozorňuje sinolog a ředitel projektu Sinopsis Martin Hála pro pořad Reportéři ČT.

Čínské komunity jsou aktivní v zemích po celém světě a obvykle se vyznačují až překvapivou oddaností komunistickému režimu, jakkoliv by člověk u lidí, kteří se země odstěhovali, očekával opak. Každopádně, představitelé čínské komunity v Evropě začali právě na přelomu ledna a února ve velkém vykupovat ochranné pomůcky, ať už šlo o roušky, respirátory nebo ochranné obleky. Dokládají to mimo jiné fotografie z pražského letiště, jimiž se čínská komunita v Česku chlubila na čínských webech.

Odtud také pochází popis celé operace. „Zámořská válečná epidemická operace začala 25. ledna. Čínští krajané šli společně do českých nemocnic a lékáren. Zakoupili 780 tisíc lékařských masek, více než 30 tisíc chirurgických oděvů a masky N-95,“ uvádí web Chinaqw.com.

Co je na tom ale možná nejzvláštnější? Na skupování ochranných pomůcek čínskou komunitou upozorňovaly evropské tajné služby, tu českou nevyjímaje. Reakce českých politiků ale byla jako ze zpomaleného filmu. Vláda vývoz zakázala až o měsíc později, tedy v době, kdy už sklady byly prázdné a koronavirus už byl vážným ohrožením.

Český politik slušně děkuje

A teď to nejlepší. Reakce čínských komunit po světě byla tak masivní, že Čína najednou měla přehršel ochranného materiálu, obzvlášť když disponuje také světově největší kapacitou pro jeho výrobu. Epidemii se navíc v zemi podařilo jakž takž dostat pod kontrolu, přestože je to stále s otazníkem.

Tak se vytvořil prostor pro opětovný vývoz ochranných pomůcek ze země. A vzhledem k tomu, že mezitím se epidemie rozjela prakticky úplně všude, zejména pak v Evropě a USA, vyrazili nákupčí všech zemí právě do Číny, aby si nedostatkový ochranný materiál opatřili.

Čína se rozhodla ochotně vyhovět, ale nedělá to v žádném případě zdarma. Jen Česká republika za ochranné pomůcky zaplatila čínským firmám už více než 12 miliard korun. Je přitom klidně možné, že část materiálu, který do Česka doputoval, už tu jednou byl – než ho Číňané vykoupili a poslali domů.

Čeští politici přitom neskrývali nadšení poté, co se jim podařilo v Číně domluvit první předražené obchody. Ministr vnitra Jan Hamáček plácal po zádech sám sebe a poděkoval také premiér Andrej Babiš, jindy k Číně poměrně kritický. Děkuju panu velvyslanci. “Taky děkuju panu Tvrdíkovi, který to organizuje v Číně, a taky děkuju samozřejmě našemu prezidentovi, který, jak je známo, měl vždycky excelentní vztahy s Čínou,“ uvedl Babiš. Pravdou je, že čeští politici byli zoufalí, a přestože neustále tvrdili, že roušek a respirátorů je dost, reálně neměli vůbec nic. V tomto ohledu jim čínské dodávky skutečně vytrhly trn z paty. Do Česka putují leteckým mostem, který vytvořila čínská letecká společnost China Eastern. Čína na jejím využití údajně trvala, aby mohla propagandisticky využít skutečnost, že pomoc přivážejí čínské stroje. Byla to právě společnost China Eastern, která na přelomu ledna a února pomáhala roušky a respirátory Číňanům z Česka vyvážet.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
177 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments