Koronavirus se nevzdává. Téměř stovka vyléčených Korejců je znovu pozitivní

Jižní Korea je známá jako země, kde koronavirus velkou silou udeřil v první vlně. Nicméně přísná a především systematická opatření způsobila, že se v zemi takřka přestal šířit. Zároveň tento stát vykazuje jeden z nejmenších počtů mrtvých vzhledem k množství případů.

Jihokorejci ale neusínají na vavřínech, protože dobře vědí, že nad koronavirem stále nevyhráli. Jejich podrobné zkoumání a studie přinášejí zajímavé výsledky. Ne vždy jsou ale takové, jaké bychom chtěli slyšet.

Záhadné případy

Aktuálně totiž od jihokorejských epidemiologů zaznívá znepokojující zpráva o tom, že jednou vyléčení pacienti nemusí mít zdaleka vyhráno. V zemi totiž poměrně rychle přibývá případů, kdy koronavirus vylučují lidé, kteří už se jednou nakazili a následně byli prohlášeni za negativní, tedy vyléčené. Ještě před dvěma dny šlo o 51 pacientů, dnes už se ale počet takových případů blíží stovce.

Podobné případy se jednotlivě objevují i v jiných zemích, ale Jižní Korea má propracovaný systém, kdy provádí preventivní testy, případně se o podobných případech rychle odpovědná místa rychle dozví.

Epidemiologové zatím nedokáží přesně říct, jak je něco takového možné. Dosud se totiž mělo za to, že nemoc Covid-19 probíhá stejně jako jiné virové infekce. Tedy, že jakmile proběhne, tělo si proti ní vytvoří protilátky. Spekulovalo se sice o tom, jak dlouho tyto protilátky vydrží, ale že by to bylo jen pár týdnů, to nezmiňoval prakticky žádný z vědeckých týmů.

Pokud by si tělo z nějakého důvodu proti novému typu koronaviru protilátky vytvořit nedokázalo, byl by to značný problém. Aktuální strategie jednotlivých států totiž začínají směřovat k postupnému promořování populace, jehož výsledkem má být kolektivní imunita.

Zrádná reaktivace viru

U těchto pacientů se virus mohl znovu aktivovat,” uvedl pro agenturu Bloomberg ředitel korejského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Jeong Eun-kyeong. Stále věří, že nešlo o opětovnou infekci. “Krátce po propuštění z karantény byli tito lidé testováni s pozitivním výsledkem.

Jak už dnes víme, koronavirus se v těle dokáže držet poměrně dlouhou dobu. Výjimkou nejsou ani čtyři týdny, po které je dotyčný prohlašován za nemocného, přestože už nemusí mít příznaky. Vzhledem k charakteristikám viru se ve světě uchytilo dvojité testování, které funguje i v České republice. To znamená, že pacient pro prohlášení za zdravého musí absolvovat dva testy s negativním výsledkem. Často se přitom stává, že první test vyjde negativní, zatímco druhý, který je obvykle prováděn následující den, už je opět pozitivní.

Teoreticky se tak může stát, že pacient projde oběma testy s negativním výsledkem, ale virus v těle stále přetrvává a odhalil by ho až další test. To je pochopitelně ne úplně dobré zjištění, protože to znamená, že lidé, kteří už se chovají jako zdraví, mohou být stále infekční.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments