Se zajímavými zjištěními přicházejí lékaři ze Spojených států amerických. Zde epidemie propukla naplno a dnes tak jde o zemi s největším počtem nakažených novým typem koronaviru. USA jsou však typické také tím, že zde žije velmi smíšené obyvatelstvo. Teď se přitom začalo ukazovat, že koronavirus nepostihuje všechny rasy stejně.
Nepříjemné statistiky
Podle čísel z několika amerických států je výrazně nadproporčně postižena komunita Afroameričanů. Například v Chicagu je z celkového počtu 4680 pacientů 1824 černé barvy pleti. Pro srovnání: nakažených bělochů bylo 847, hispánců 478 a Asiatů 126. Tím to ale nekončí. Afroameričané tvoří také více než 70 % všech chicagských obětí nemoci Covid-19.
Můžete namítnout, že to bude pravděpodobně tím, že Afroameričanů žije v tomto městě více než ostatních a že statistiku neošálíme. Jenže tak tomu není. Jejich podíl na městském obyvatelstvu tvoří pouhých 30 %. Tato disproporce se přitom projevuje v celém státě Illinois. Přestože Afroameričané tvoří jen 14 % jeho celkového obyvatelstva, na počtech úmrtí se podílí ze 41 %.
Nejde přitom jen o anomálii jednoho státu. Podobně jsou na tom například v Louisianě, Michiganu nebo Severní Karolíně. Podle odborníků je tento stav prakticky stejný ve všech státech federace, ale některé z nich kvůli politické korektnosti nezveřejňují počty případů podle rasy.
Vysvětlení jsou různá
Problému si přitom všiml i americký prezident Donald Trump. “Jak je možné, že koronavirus třikrát až čtyřikrát více postihuje černou komunitu než ostatní? Nedává to smysl a vůbec se mi to nelíbí. Během dvou tří dní budeme mít podrobnější statistiky a podíváme se na to,” uvedl podle listu Washington Post americký prezident.
Lékaři a vědci se každopádně vysvětlení tohoto znepokojivého stavu snaží najít už teď. Mnozí z nich vidí příčinu v tom, že afroamerická populace trpí nadprůměrným množstvím chronických civilizačních nemocí. Objevuje se u nich obezita, srdeční problémy, cukrovka nebo astma.
Pravděpodobně však půjde jen o část problému. Ten totiž souvisí také s přístupem ke zdravotní péči, který je v případě Afroameričanů velmi omezený. Právě této komunitě nejčastěji schází tak potřebné zdravotní pojištění. Dodejme, že v USA na něj nevzniká nárok ze zákona, ale většina občanů si ho musí hradit, případně ho za ně platí jejich zaměstnavatel.
Podle některých názorů, které jdou do hloubky americké společnosti, může vyšší výskyt nemoci u černé populace souviset s tím, že se jejím příslušníkům nechce nosit ochranné masky. A to zejména proto, aby nebyli považováni za kriminálníky. V USA se totiž stále hojně objevují rasové stereotypy.
Foto: Shutterstock