Remdesivir funguje, ale má vedlejší účinky. Zlepšení nastalo u dvou třetin pacientů s Covid-19

Jedna z prvních studií experimentálního léku Remdesivir na pacientech s nemocí Covid-19 přinesla nadějné, byť částečně rozporuplné výsledky. Zdravotní stav většiny z 53 testovaných pacientů se zlepšil. Stalo se tak konkrétně ve 36 případech. Bohužel se u řady pacientů objevily také vedlejší účinky léčby.

Lepší výsledky než jiné léky

Studie byla zveřejněna o Velikonocích v prestižním časopise New England Journal of Medicine. Její zveřejnění povzbudilo také šéfa společnosti Gilead, která lék vyrábí, Daniela O’Daye k tomu, aby v otevřeném dopise zaměstnancům popsal současný stav.

V tomto případě nešlo o klinickou studii, ale o soubor pacientů s vážným průběhem nemoci, kterým Gilead lék Remdesivir podal v rámci speciálního programu právě pro takto postižené osoby. V tomto režimu se lék dostal také k zatím jedinému českému pacientovi, který se léčil ve Všeobecné fakultní nemocnici.

Všichni pacienti, kterým byl lék podán, byli v té době už ve vážném stavu. Více než polovina z nich byla odkázána na plicní ventilaci. Během 18 dnů léčby se jejich stav zlepšil u 36 z nich, procentuálně vyjádřeno tedy u 68 %. Z testovaného vzorku 7 pacientů zemřelo.

Podle vedoucího výzkumné skupiny při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Jana Konvalinky to nejsou vůbec špatné výsledky. Srovnává je s podobnými menšími studiemi, které byly provedeny v Číně s přípravkem lopinavir. V jejich případě byla smrtnost mnohem vyšší.

Vedlejší účinky jsou značné

Moje interpretace: první klinická pozorování naznačují zřetelný terapeutický efekt. Mám pocit, že si CEO Gileadu připravuje půdu pro potenciálně nepřesvědčivé výsledky čínských klinických testů. Rozšiřování počtu pacientů v jejich vlastních klinických studiích se dá interpretovat jako snaha o zvýšení šance na ověření menších statistických odchylek (což může být špatná zpráva), ale skutečnost, že rozšiřují i zařazení velmi těžkých případů, je pro mne naopak nadějný signál. Evidentně tomu věří,” uvedl Jan Konvalinka na svém facebookovém profilu.

Remdesivir bohužel úplně nepřesvědčil v otázce bezpečnosti léčby. Nějaké vedlejší účinky totiž pozorovalo 60 % pacientů. U dvanácti léčených pak byly tyto vedlejší efekty vážného charakteru. Mezi ty nejběžnější patřila vyšší hladina jaterních enzymů, průjem, vyrážka a nízký tlak.

Podle šéfa Gileadu Daniela O’Daye firma očekává první data z klinických studií na konci dubna. Sám přislíbil, že se je příslušný tým bude snažit interpretovat co nejrychleji. Možná tak budou zveřejněna už v květnu.

Při zkoumání Remdesiviru není otázkou pouze to, zda je bezpečný a efektivní proti Covidu-19, ale také to, u jakých pacientů zabírá nebo to, jak dlouho by měli být léčeni a v jakém stádiu nemoci je léčba nejvhodnější. Potřebujeme odpovědi na mnoho otázek, a proto potřebujeme různé studie s odlišnými druhy případů,” napsal Daniela O’Day zaměstnancům.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments