Každým dnem je čím dál tím jasnější, že se lidstvo bude muset naučit žít s novým typem koronaviru. Ukazuje se ale také, že to nebude tak snadné, jak si mnozí malovali. Tedy, že bychom se rychle promořili a získali kolektivní imunitu. Objevují se náznaky, že si lidský imunitní systém neumí vytvořit dostatečně silnou reakci, případně, že koronavirus může zmutovat a „obranný val“ těla obejít.
Následky i po lehkém průběhu
A teď se navíc lékaři začínají obávat o osud pacientů, kteří nemoc Covid-19 dostali a dokázali se z ní vyléčit. Zdánlivě mají vyhráno, jenže není to tak jednoduché.
Ukazuje se, že koronavirus vede frontální útok na různé orgány v těle, z nichž některé to nemusí vydržet. Pak dochází k závažnému průběhu onemocnění, jehož léčba vyžaduje klidně tři až čtyři týdny. Tomu, co se děje poté, se zatím nikdo příliš nevěnoval. Odstup není tak velký a zdravotní systémy většiny zemí mají co dělat s tím, aby zvládly odbavit akutní případy.
V Číně už se ale skupina vědců blíže podívala na pacienty, kteří nemoc prodělali. Několika desítkám z nich pravidelně odebírali krev a dělali její rozbory. U pacientů, kteří měli střední až těžký průběh nemoci, se ukázalo, že se krevní hodnoty zdaleka nevrátily do normálu. Starosti jim dělají především testy jaterních enzymů, které se zdají být velmi silně vychýleny.
Kromě toho se objevila další studie, která se zaobírala pro změnu vlivem nemoci Covid-19 na funkci srdečního svalu, konkrétně to, jaké škody na něm choroba napáchá a jak moc jsou dlouhodobé. Ani ta nevyznívá příliš pozitivně. Konstatuje totiž, že 12 % přeživších má nějakou formu srdečního selhání, a to včetně těch, kdo v průběhu onemocnění nevykazovali dýchací obtíže, jež obvykle k problémům se srdcem vedou.
Covid-19 způsobuje hlubší problémy
Mechanismus je tu jednoduchý: pokud plíce nefungují tak, jak by měly, a nedodávají do těla dostatek kyslíku, srdce musí pracovat pod obrovskou zátěží a postupně slábne. Lékaři tak problémy očekávali u pacientů, kteří prodělali těžký zápal plic a museli být napojení na plicní ventilaci. Zatím ale nedokáží vysvětlit srdeční choroby u těch, kdo dýchací problémy neměli. Uvažují tak o tom, že negativní vlivy Covidu-19 podcenili.
„Covid-19 nezpůsobuje pouze problémy s dýcháním,“ uvádí doktor Harlan Krumholtz, který působí jako kardiolog na univerzitní klinice v Yale. „Může napadnout srdce, játra, ledviny, mozek, endokrinní systém a krevní systém.“
Zatím máme jen určité signály, že problém Covidu-19 může být hlubší, než se na první pohled zdá. Chybí totiž pacienti, kteří by nemoc prodělali s dostatečným časovým odstupem. Od prvních uzdravených v Číně uplynuly pouhé tři měsíce. Lékaři ale už zcela jasně vyzývají k tomu, aby byli uzdravení pacienti dále sledováni.
„Domnívám se, že budeme svědky dlouhodobé sekvence,“ uvádí kardiolog Joseph Brennan s využitím lékařského termínu pro trvající zdravotní následky. „Nevím to samozřejmě jistě, ale tahle nemoc je tak ohromující, že někteří uzdravení budou mít problémy se zdravím.“
Foto: Shutterstock