Koronavirem už po celém světě onemocněly více než dva miliony lidí, ale přesto mají mnozí stále strach z neznámého. Důvodem jsou také nová a nová zjištění, která o koronaviru, případně nemoci Covid-19, kterou způsobuje, přicházejí. Zdá se, že tento virus se chová skutečně nevyzpytatelně.
Zároveň stále platí, že koronavirové onemocnění má několik fází a může se rozvinout do různých podob. Lékaři tak pro BBC sestavili podrobnou analýzu toho, jak Covid-19 vlastně probíhá.
Inkubační doba
V tomto období se virus v těle zabydluje. Viry se dostávají do buněk vašeho těla tím, že je de facto „unesou“. Nový typ koronaviru se do těla dostává tak, že ho vdechnete nebo se dotknete kontaminovaného povrchu a pak si sáhnete na tvář.
Koronavirus nejprve infikuje vaše buňky v krku, dýchacích cestách a plicích a promění je v něco, co si můžeme představit jako „koronavirové továrny“, které produkují obrovské množství nových jednotek viru, které opět infikují další buňky.
V tomto prvním stádiu nemoci ještě nebudete pociťovat příznaky onemocnění. Drtivá většina lidí nemá žádné symptomy. Ale vzhledem k tomu, že už mají virus v těle, mohou ho vylučovat a jsou tak infekční. Koronavirus je proslulý silně individuální inkubační dobou, která může být až 14 dnů, u většiny pacientů ale činí 5 dní.
Mírný průběh nemoci
Ten prodělá většina pacientů. Covid-19 představuje mírnou infekci pro 8 z 10 lidí. Obvykle se projevuje jako horečka nebo kašel. Mohou se přidat také bolesti svalů, bolesti v krku nebo bolesti hlavy. Ale zdaleka ne u všech případů k nim dochází.
Horečka je výsledkem snahy imunitního systému o patřičnou odpověď na infekci. Vlastně představuje dobrou zprávu. Imunita rozeznala nepřítele a začala proti němu bojovat. Tělo začne vylučovat chemikálie zvané cytokiny.
Koronavirový kašel je obvykle suchý a vzniká pravděpodobně kvůli podráždění buněk, které jsou infikovány virem.
Tyto symptomy se léčí odpočinkem, dostatkem tekutina a případně léky na bázi paracetamolu, které srazí horečku. Není zapotřebí vyhledávat nemocniční péči.
Fáze mírných příznaků trvá přibližně týden, po kterém si většina lidí vytvoří dostatečnou imunitní reakci. Bohužel v některých případech se tělo s virem tak úplně dobře nepopere a nemoc se rozvine do závažnější fáze.
Závažný průběh
Pokud nemoc postoupí, je to většinou proto, že imunitní systém na virus reaguje přehnaně. Výše uvedené chemické procesy totiž vyvolávají v těle záněty. Ty ale musí být velmi dobře vyvážené, protože příliš mnoho zánětlivých procesů v těle může napáchat vedlejší škody. Odborně se tomu říká cytokinová bouře.
Covid-19 pak v takovém případě nejčastěji ústí v zánět plic, který je znám pod názvem pneumónie. V plicích najdeme malé vzdušné váčky, kudy za normálních okolností proudí kyslík do krve. Bohužel pneumónie způsobí to, že tyto malé váčky se zaplaví tekutinou, jež vede ke krátkému dechu a problémům s dýcháním. Někteří lidé tak potřebují ventilátor, aby vůbec mohli dýchat.
V této fázi se ocitá průměrně 14 % pacientů s diagnostikovanou nákazou koronavirem.
Kritický stav
U přibližně 6 % dostává nemoc Covid-19 kritické rozměry. V tento moment tělo začíná selhávat a lékaři se ocitají v boji o pacientův život.
Problém spočívá opět v tom, že imunitní systém se vymyká kontrole a páchá velké škody vlastnímu tělu.
Může dojít až k septickému šoku, a to tehdy, když krevní tlak klesne nebezpečně nízko. Pak orgány přestanou pracovat správným způsobem. Akutní respirační syndrom způsobený rozsáhlým zánětem zamezí plicím ve fungování a tělu se tak nedostává dost kyslíku nutného k přežití. Poměrně často přestávají ledviny čistit krev.
Léčba je v takovém případě možná prakticky pouze připojením na mimotělní oběh ECMO. Tím tělo dostane nějaký čas oddechu, aby se mohlo ze zánětu vzpamatovat.
Foto: Freepik