Špatně jsme počítali, přiznala Čína. Obětí koronaviru v zemi je mnohem více

Poté, kdy v porovnání se západním světem působila čínská koronavirová čísla už skutečně nevěrohodně, se zjevně hnuly ledy. Začala to radnice ve Wu-chanu, kde podle všeho nákaza vznikla. Ta do statistik potichu přidala 1290 nových obětí v době, kdy tvrdí, že se koronaviru zbavila a nové případy prakticky nepřibývají. Na hrátky s čísly upozornila japonská tisková agentura Kjódó.

Počet obětí v samotném Wu-chanu se tak jedním zásahem zvýšil v podstatě o třetinu. Oficiální údaje tak nyní hovoří o 3869 mrtvých v souvislosti s nemocí Covid-19.

Chybu vláda svalila na zdravotníky

Čínská státní agentura Nová Čína citovala vládní představitele, kteří opatrně přiznali chyby. Podle nich byl v počátcích epidemie zdravotnický personál přetížený náporem nových pacientů. Některá ze zařízení tak nepropojila své databáze s centrálním systémem včas. To by se jistě dalo pochopit, jen kdyby k úpravě nedošlo po takové době.

Přesto se však experti shodují v tom, že Čína se sice na oko pokusila vyhovět západnímu tlaku, aby uváděla pravdivé informace, ale realita bude stále o poznání odlišná. Už před časem se objevily zprávy o tom, že ve Wu-chanu krematoria nestíhají zpopelňovat mrtvé a pozůstalým vydávají urny s velkým zpožděním. Na základě velmi hrubých propočtů se tak došlo k odhadu ve výši 42 000 obětí.

To by přitom mnohem spíše odpovídalo zkušenostem, které s koronavirem učinila Evropa a Spojené státy americké. Západ už byl na nákazu alespoň částečně připraven, a přesto zde zanechala devastující účinky, kdy nejvíce zasažené země a města počítají mrtvé v desítkách tisíc. Jaké to tedy muselo být ve Wu-chanu a dalších postižených čínských městech, když čínské úřady virus přinejmenším měsíc ignorovaly a snažily se potlačit projevy těch, kdo na něj upozorňovali? Tedy zejména jistého lékaře, který poprvé zveřejnil zprávu, že se městem šíří nemoc způsobující respirační potíže. Čínské úřady ho nátlakem umlčely. O několik týdnů později tento lékař sám nemoci Covid-19 podlehl.

Propaganda tvoří idylický obrázek

Hodně se ve městě mluví o tom, že tisíce, možná desetitisíce lidí zemřely doma, aniž by se kdy dostaly do nemocnice a byla u nich provedena diagnostika. Prostě zemřeli a do oficiálních statistik se nezapočítali.

Přestože se dnes Čína snaží vystupovat v roli schopné země, která si s koronavirem poradila, čelí zároveň obvinění, že rozsah problém dlouhou dobu tutlala. Pokud by zasáhla jen o týden, dva dříve, byla by situace diametrálně odlišná. Nenakazilo by se tolik lidí v místě a bylo jí možné ještě lokalizovat.

Čína se aktuálně tváří, že koronavirus definitivně porazila. Kromě propagandistických důvodů to má důvody také ekonomické. Země už si nemůže dovolit déle zahálet a musí opět nastartovat hospodářský motor, jinak si podle expertů zadělá na hlubší problémy, které by mohly dokonce otřást zdánlivě nedotknutelným komunistickým režimem.

Západní svět se ale obává, že v zemi stále ohniska koronaviru doutnají a mohou se opět rozhořet plnou silou.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments