Vyléčené pacienty s Covid-19 trápí nevysvětlitelná mozková mlha

Tracey Binnienová z jihovýchodního Skotska patřila mezi ty šťastné pacienty, u kterých měla nemoc Covid-19 pouze lehký průběh. Neměla dýchací problémy a karanténu trávila doma. Z nemoci se dostala už před měsícem, jenže následné období je paradoxně horší než samotná nemoc.

Když mozek vypoví službu

Žena se o své zážitky podělila ve speciální facebookové skupině určené pacientům s Covid-19. “Ráda bych se zeptala, zda někdo měl neurologické symptomy? Mám problém to popsat, ale často se mi stává, že mi mozek jakoby vypoví službu – ztratím soustředění. Většinou se to stává, když sedím nebo stojí. A je to opravdu nepříjemné,” citoval její příspěvek list Edinburgh Live.

Tracey odpovědělo hned několik dalších pacientů, z nichž někteří na sobě pozorují podobné příznaky. “Přesně vím, co myslíš. Jako bys vypila láhev vína a odpadla,” píše jeden z nich.

Shodou okolností se v tuto dobu Světová zdravotnická organizace rozhodla zpřesnit projevy nemoci Covid-19, a to na základě dat sesbíraných od více než padesáti tisíc pacientů.

Po nejtypičtějších příznacích jako horečka (87,9 % případ) a kašli (67,7 %) je na třetím místě velmi silný pocit únavy a vyčerpání. Ten zmiňuje 38,1 % pacientů. A právě pod tímto souborem příznaků se skrývá také “mozková mlha”, která se dá nejpřesněji popsat jako únava mozku.

Zatím není úplně jasné, zda Covid-19 skutečně napadá centrální nervový systém. Vzhledem k tomu, že se objevily případy blouznících pacientů a velmi častá je taká ztráta chuti, se o tom nahlas spekulovalo už před časem.

Totální mozková mlha

Možné je ale ještě jedno vysvětlení. Neurologické problémy nemusí způsobovat samotný virus, ale molekuly, které produkuje nervový systém v případě nákazy. Tyto molekuly, zvané cytokiny, mohou způsobit pocit nepohody a vyvolávat v těle záněty, a to i v mozku.

Jeden z prvních pacientů ve Velké Británii, který prodělal koronavirus, médiím následně sdělil, že jeho – rovněž nakažená – žena trpěla “totální mozkovou mlhou” tři týdny poté, co se jí udělalo špatně.

Mozková mlha je tak zcela jistě jedním z projevů nemoci, a jak se ukazuje, může se objevit i poté, co byl dotyčný pacient prohlášen za vyléčeného. Jak ale víme, to je v případě koronaviru také diskutabilní. Ve světě totiž přibývá případů, kdy se virus v těle reaktivoval, a to i poté, co byly provedeny dva výstupní testy s negativním výsledkem.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments