Minulý týden se na půdě zdravotního výboru Poslanecké sněmovny odehrálo setkání, které nepřineslo mnoho pozitivních závěrů. Vystoupení šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška se neslo v duchu jasného sdělení: jsme na začátku, vyhráno zdaleka není. Naopak, může být mnohem hůře.
Nevíme, co venku zůstalo za nálož
Ladislav Dušek o koronavirové nákaze promluvil nebývale otevřeně a mnohými za to byl kritizován. Prý zbytečně straší a děsí veřejnost. Jenže Dušek coby ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) má k dispozici těžko zpochybnitelná data, ze kterých vycházejí epidemiologové, Ústřední krizový štáb a nakonec i vláda. V současné krizi tak patří k nejdůležitějším a nejčastěji využívaným osobám.
Dušek nakousl oblíbené téma promořování, jehož není kdovíjakým příznivcem, ale vzhledem k tomu, že vakcína ještě není úplně na obzoru a že koronavirus podle všeho dokáže navíc mutovat, nebude pravděpodobně možné se mu vyhnout. “Pokud není na obzoru zázračná vakcína, jako že to vypadá, že ta mrcha umí ještě mutovat a asi i jiný krásný věci, tak se prostě budeme – a tady to snad můžu říct, v tomto kolektivu to nebude sprosté slovo – promořovat,” řekl Ladislav Dušek poslancům. “Nějak to začít musí. Mám strašný strach z toho, co se stane, protože my nevíme, co tam venku v přírodě zůstalo jako nálož. Nevíme, v jakém časoprostoru jsme teď s tou infekcí.”
Rozvolnění se může vymknout z kontroly
Hlavní statistik zdravotnictví je poměrně skeptický k uvolňování ochranných opatření. Podle něj jsme sice pozastavili šíření viru, ale v žádném případě jsme se ho nezbavili. Obává se tak chvíle, kdy by se například v září veškerá opatření zrušila. “Když by se to od 1. 9. rozvolnilo tak, že by nastal úplně volný pohyb jako za normální populace. A předtím by už probíhal přípravný pohyb, třeba moje oblíbené metalové koncerty. A ten virus by dostal šanci se vrátit zpátky do reprodukčního čísla 2,8 a byl by v imunologicky naivní populaci, tak zvládne svoji finální předpokládanou attack rate, která je 60 procent v populaci, za tři měsíce,” nastínil Dušek pesimistickou verzi.
Ve výpočtech pak pokračoval: “To znamená, že za tři měsíce zvládne projít přes 6 milionů lidí. Výsledkem by bylo, že bychom se na vrcholu peaku dostali do dnů, kdy bychom měli 150 tisíc pozitivně diagnostikovaných a z toho by bylo 30 tisíc v kategorii 60+, a z nich by bylo 10 tisíc v kategorii těžce vulnerable a z nich by bylo 8 tisíc na umělé plicní ventilaci. Denně. Po dobu 1,5 měsíce.”
Vše o koronaviru
- Nejhorší je teprve před námi, varoval šéf WHO. Koronavirus přirovnal ke španělské chřipce
- Světem se šíří tři typy koronaviru. Vědci prozradili, kde se který vyskytuje nejčastěji
- Koronavirus nepostupuje dost rychle. Potřebujeme promořit 60 % populace, říká epidemiolog Prymula
- Na nemoc Covid-19 zabírá, ale škodí srdci. Od nadějného léku se upouští
- Koronavirus obsahuje části HIV, zjistil držitel Nobelovy ceny. Je přesvědčen, že vznikl v laboratoři
- Lékaři upozorňují na nový příznak nemoci Covid-19. Od těch známých se výrazně liší
- Pandemie je teprve na začátku, tvrdí profesor. Může mít až deset drtivých vln
- Jak se tělo pere s koronavirem. Průběh nemoci Covid-19 krok za krokem
Foto: Shutterstock