Hydroxychlorochin na koronavirus nepomáhá. Po léčbě zemřelo více pacientů než bez ní

Další studie prokázala, že účinky hydroxychlorochinu, který je také znám jako lék na malárii, nejsou v boji s koronavirem tak zázračné, jak mnozí naznačovali. Bohužel se ukázalo, že jeho účinky v léčbě nemoci Covid-19 nejsou prakticky žádné. Dokonce se zdá, že pacientům může uškodit.

Velmi špatné výsledky

Ve Spojených státech amerických byla provedena velmi zajímavá studie na poměrně velkém počtu 368 pacientů, kteří se rekrutovali z řad veteránů americké armády.

Studie přinesla pro hydroxychlorochin zdrcující výsledky. Celých 28 % pacientů, kterým byl podán tento lék doplněný o standardní péči, zemřelo. V kontrolní skupině, které byla poskytována pouze standardní péče bez specifické léčby, zemřelo “pouhých” 11 % pacientů.

Pak tu byla ještě třetí skupina, které byla podávána kombinace hydroxychlorochinu a antibiotika azitromycinu. Také zde došlo ke zvýšenému počtu úmrtí, a to ve 22 % případů.

Užívání hydroxychlorochinu nemělo vliv ani na to, zda pacient v rámci své péče potřeboval pomoc s dýcháním. Vědci sice explicitně nezkoumali vedlejší efekty léčby, ale pod čarou upozornili, že lék mohl poškodit další orgány.

O poměrně závažných účincích hydroxychlorochinu se ví dlouhou dobu. Patří mezi ně například změna srdečního rytmu, která může vést až k náhlé smrti.

Od léčby se upouští

Na počátku tohoto měsíce přestali lékaři v Brazílii testovat chlorochin v rámci klinické studie, protože u jedné čtvrtiny pacientů se vyvinuly právě problémy se srdečním rytmem. Od této léčby ustoupily také některé nemocnice ve Švédsku, a to rovněž pro vedlejší účinky.

Bohužel se tak zdá, že nadějná léčba koronavirové infekce skončí pouze jako neúspěšný experiment. Měla přitom mocné zastánce. Věřil v ní například americký prezident Donald Trump.

Aktuálně nejslibnějším lékem proti koronaviru tak zůstává remdesivir, který vyvinula americká společnost Gilead. Aktuálně by měly být zakončeny první klinické studie, které mají dát jasné vodítko, zda je lék opravdu účinný, případně jaké skupině pacientů může pomoci. Odborníci nepředpokládají, že by šlo o univerzální lék, který by zabral u každého, ale dílčím vítězstvím by byla pomoc alespoň části pacientů. Aktuálně je lék experimentálně využíván pro ty nejtěžší případy.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments