Levandule uklidňuje i léčí. Důvody, proč fialovou bylinku pěstovat doma

Bylinky se v českých domácnostech pěstují čím dál více. Je to nejen z toho důvodu, že jsou bylinky na pěstování nenáročné (vyžadují jen teplo, světlo a pravidelnou zálivku), ale také je to díky jejich blahodárným účinkům na zdraví člověka. Díky zázračným účinkům se pěstuje také levandule, která k nám doputovala z dalekého Středomoří. Levanduli poznáte na první pohled díky jejímu zvláštnímu, jedinečnému a velmi poutavému vzhledu. Fialová barva bije do očí, její neobvykle vysoký stonek je také poznávacím znamením společně s nádhernou vůní, která uklidňuje. To však není ani zdaleka jediný důvod, proč bychom levanduli měli do své bylinkové zahrádky zařadit.

I když se nejčastěji levandule používá na zklidnění nervového systému, není to ani zdaleka jediný důvod, proč bylinku pěstovat. Účinků levandule je mnoho, seznamte se s těmi nejvýznamnějšími.

Migréna ani bolest hlavy nebudou mít šanci

Levandulový čaj doporučují lékaři pít zejména v době, kdy člověka trápí migréna nebo bolest hlavy. Levandule dokáže veškerou bolest zahnat, stejně tak ulevuje od návalů krve do hlavy či od případné třesavky.

Nemoci začínají útočit, mějte levanduli vždy po ruce

Levandule dokáže ulevit i v případě, že organismus trápí běžná, ale velmi nepříjemná nemoc, jako je angína nebo chřipka. Jelikož se pomalu, ale jistě blíží období, kdy nemoci budou na denním pořádku, je dobré mít v kredenci levandulový čaj, který si v případě slabosti či nemoci uvaříme.

Věděli jste, že levandule dokáže pomoct i s problémy kůže?

Zázračná fialová bylinka se už dlouhá léta používá i ve farmacii, konkrétně se přidává do mnoha mastiček a krémů či olejíčků. Levandule totiž dokáže pomoct i při problémech kůže, dokáže prokrvit kůži, úspěšně bojuje proti kožním vředům nebo léčí povrchové záněty kůže. Hodí se i na infikované rány.

Jaké jsou další účinky levandule?

Kromě zmiňovaných léčivých účinků dokáže levandule pomoct od ochrnutí jazyka, doporučuje se i v případě zánětu průdušek, uleví od jaterních potíží nebo případně od nadýmání či naopak plynatosti.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments