Jeden rekord za druhým. Tak by se dal jednoduše popsat vývoj ceny zlata v posledních týdnech a měsících. Cenný kov se těší nebývalému zájmu investorů, kteří do něj stále více ukládají své prostředky. Dávají mu tak přednost před hotovostí nebo akciovými trhy. Zlato pro ně totiž představuje jistotu, a tak vlastně příliš nepřekvapí, že v dnešních nejistých dobách dosáhlo na historicky nejvyšší ceny.
Uchování majetku a zhodnocení úspor
Zlato už překonalo hodnotu 1945 amerických dolarů za jednu unci. Na to by si začátkem roku vsadil málokdo. Jenže koronavirová krize investory znejistila. Navíc například oproti nemovitostem nebo zmíněným akciím zlato jako jedna z mála komodit nebylo předražené. Mělo a stále má pohodlný prostor k růstu.
Zlato slouží v první řadě jako uchovatel hodnoty majetku. Zatímco hotovost neustále ohrožuje inflace, zlato si svou hodnotu plus mínus drží a je historicky skvěle směnitelné. V době nízkých úrokových sazeb navíc může posloužit dokonce ke zhodnocení úspor, pokud budeme počítat s růstem jeho ceny i nadále.
Nakupuje už i ČNB
Cena zlata dramaticky roste i v českých korunách. Zatímco v červenci roku 2010 jste mohli koupit zlatou cihlu o hmotnosti jednoho kilogramu za cenu 778 220 Kč, dnes tu samou koupíte u levnějších obchodníků za 1 443 342. Dostali byste tak za ni téměř dvojnásobek.
Pro Čechy je nákup zlata aktuálně výhodný, protože kurz koruny po prudkém propadu začal opět růst. Vzhledem k tomu, že se zlato obchoduje na mezinárodních trzích v dolarech, je právě kurz koruny vůči dolaru zásadní. Pokud by došlo k oslabení koruny o 1 Kč, znamenalo by to nárůst ceny zlata o 50 000 Kč.
V posledních dnech přinesla média zajímavou informaci o tom, že své zlaté rezervy začala navyšovat také Česká národní banka, která se dosud zlata spíše zbavovala.
Foto: Freepik