Rakytník je trnitý keř známý především svými sytě žlutými plody. Obsahuje celou řadu vitamínů, které pozitivně působí na vaši imunitu a zdraví. Tato rostlina je skvělá pro posílení imunity v období chřipek, napomáhá regeneraci po těžkých nemocech, chemoterapii či ozařování, zlepšuje pleť a působí příznivě na trávení i krevní oběh.
Vitamínová bomba
Tato zázračná rostlina v sobě ukrývá koktejl mnoha vitamínů. Nejznámější je vitamín C. Obsahuje však i vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B9, a dále D, E, K a P. Zapomenout nesmíme ani na hippophein a alkaloid, které se pak v těle mění na serotonin, tzv. hormon štěstí. Ten je velmi důležitý pro naši duševní pohodu.
Vaše imunitní hradba
Teď už je vám určitě jasné, proč je rakytník tak zázračný. Široká škála vitamínů a látek prospěšných vašemu tělu je totiž ideální pro posílení imunity. Proto se doporučuje konzumovat v období chřipek, především na podzim a v zimě, kdy je naše zdraví více ohroženo viry. Lékaři často doporučují konzumaci rakytníku při nádorových onemocněních. Pomáhá po ozařování i chemoterapiích, kdy je imunita oslabená, a při tom tolik důležitá.
Rakytník můžete konzumovat čerstvý, kdy obsahuje nejvíce vitamínů, ale také sušený. Můžete si z něj vyrobit sirup, nebo marmeládu. Je však potřeba vědět, jak ho pěstovat. Jelikož je rakytník rostlina dvoudomá, je potřeba mít keř samčí i samičí. Po vzájemném opylování můžete jednou za dva roky sklízet plody.
Nechce se vám plody pěstovat a sbírat, nebo nemáte na keře prostor? Nezoufejte. Plody rakytníku se dají sehnat v bylinných lékárnách či obchodech se zdravou výživou. Snadno je seženete v sušené podobě, jako šťávu, nebo jako hustý sirup. Pokud budete kupovat rakytníkovou marmeládu či džem, zjistěte si, zda je kombinován s nějakým sladkým ovocem. Rakytník sám o sobě je totiž velmi kyselý a marmeláda z něj má zvláštní výraznou chuť, která nemusí každému vyhovovat.