Zácpa v těhotenství je velmi obvyklá. Způsobuje ji zvýšená hladina progesteronu, který zpomaluje pohyb střev. S nárůstem dělohy a plodu může v pozdějších měsících dojít k utlačování v okolí konečníku, a dalším obtížím při pravidelném vyprazdňování. Tyto komplikace se však dají řešit!
Pitný režim v těhotenství
V těhotenství lékaři doporučují vypít 2,5 – 3 litry denně. Už samotný nápoj totiž může napomoci vyprazdňování. Těhotná může zvolit minerální vodu s projímavým účinkem, či nálev z kompotovaných švestek. Pokud žena netrpí ranními nevolnostmi, pomáhá i sklenice teplé vody vypitá na lačný žaludek.
Dostatek vlákniny
Těhotné ženy by měly dbát na vyváženou a pestrou stravu bohatou na vlákninu. Ta je obsažena především v ovoci, zelenině či celozrnném pečivu. Ideální je celozrnná houska k snídani, spolu s kouskem zeleniny. Zvolit můžete i ovesnou kaši, nebo müsli. Pomáhá i oblíbená granola. Účinné jsou také jogurty s živou kulturou, které upravují střevní mikroflóru, a napomáhají trávení.
Když nic nepomáhá
Někdy se stane, že ani dostatek tekutin a strava bohatá na vlákninu nezabírá. Pak je třeba přikročit k dalším variantám.
První z nich je lněné semínko. Rozdrťte dvě lžičky semínka a přelijte je horkou vodou. Po deseti minutách nálev i semínkem vypijte, nebo si nadrcená semínka se vzniklým slizem zamíchejte do jogurtu.
Dalším řešením jsou potravinové doplňky, např. Psyllium. Velmi účinná je i laktulóza. Je to šetrná varianta projímadla, která se může konzumovat i těhotenství a to dokonce pravidelně. Laktulóza napomáhá rozmělnění stolice a tím usnadňuje vyprazdňování.
Poslední variantou jsou pak glycerinové čípky. Ty se doporučují využívat, až když opravdu nic nezabere. Nejsou vhodné pro pravidelné použití a mohou způsobovat křeče v břiše.