Cévní mozková příhoda, mozková mrtvice, postihne osobu během pár okamžiků. Včasná diagnostika a léčba dokáže zachránit život a zmírnit následky poškození mozku. Jak rozpoznat mozkovou mrtvici a jak poskytnout pomoc?
Jak vzniká mozková mrtvice
Cévní mozková příhoda může být ischemická, kdy krevní sraženina ucpe tepnu a určitá část mozku se neprokrvuje. Druhou podobou je krvácivá forma. Céva praskne z důvodu tlaku nebo úrazu a část krve se rozlije. Smrt mozkových buněk v dané oblasti je trvalá a postižení se projevuje částečnou nebo trvalou invaliditou. Třetina osob na onemocnění umírá.
Kdo je ohrožen mozkovou mrtvicí
Mozková mrtvice stále častěji postihuje osoby mladšího věku, dokonce i kolem dvacátého roku života. Častěji však po padesátce. Vyšší riziko je u osob trpících vysokým krevním tlakem, kardiaků nebo diabetiků. Mrtvicí jsou ohroženy i osoby s anémií, trpící migrénami nebo s vysokou hladinou cholesterolu. Častěji postihuje kuřáky.
Jak poznat mozkovou mrtvici
Cévní příhoda se začne hlásit jako náhlé znecitlivění, slabost či ochrnutí. Obvykle však na jedné straně těla. Postižený je neschopný řeči nebo konkrétních slov, je dezorientovaný. Objeví se silná bolest hlavy, rozostřené vidění případně točení hlavy.
Test mozkové mrtvice
Požádejte, aby se postižený usmál. Zaznamenáte pokles jednoho koutku úst a víčka. Pokud postižený předpaží ruce, jedna ruka začne klesat nebo ji nebude schopen zvednout. Mrtvici poznáte i podle řeči postiženého. Nebude schopen zopakovat větu, bude se zadrhávat a bude hledat slova.
Lehké projevy mrtvice
Cévní mozková příhoda může mít i lehčí formu s mírnějšími projevy. Mezi další příznaky patří zakopávání a špatná koordinace, necitlivost v polovině těla, závratě a silné bolesti hlavy, rozmazané vidění.
Jak poskytnout pomoc při mozkové mrtvici
- Zavolat záchrannou službu a to neprodleně.
- Udržet postiženého ve stabilizovaném stavu, kontrolovat volné dýchání.
- Postiženého nepřemisťovat.
- Záchranné službě sdělit podezření na cévní mozkovou příhodu.
Foto: Freepik