Léky, které vám na srdce předepíše lékař, jsou posledním krokem, kterému byste se měli snažit co nejdéle předcházet. Raději dbejte na včasnou prevenci, díky které ochrání tento životně důležitý orgán a prodloužíte si zdravý a bezstarostný život. Pomohou vám hlavně přírodní metody, ale i cvičení.
Hýbejte se několikrát denně
Lidské tělo je od přírody naprogramované na aktivní pohyb během dne. Pokud budete sedět několik hodin v kuse a dvakrát za týden si půjdete zacvičit, je to špatně.
Nevyhýbejte se složitějším situacím. Místo výtahu zvolte schody a místo jízdy do práce autem zkuste doběhnout na autobus.
Najděte si aktivitu, při které vynaložíte intenzivně vaše síly. Může to být tennis, squash nebo podobné sporty, které vás donutí se v několika minutách zapotit. Nevynechávejte ale ani silové tréninky, jako je posilování, ale s ohledem na váš věk a sílu.
Příroda jako účinnný lék
Existuje řada potravin, která svým složením pečuje o srdce, dodává mu sílu a odolnost. Výhodou je široký výběr, díky čemuž můžete zdraví posilovat u snídaně, oběda, ale i obyčejné svačiny.
Dopřejte si pravý zelený čaj, česnek, zelené potraviny, jako je salát, avokádo, brokolice nebo celer řapíkatý. Do běžných jídel se naučte přidávat ořechy, zařaďte do svého jídelníčku častěji ryby a ke snídani si můžete dopřát kaši z ovesných vloček.
Odhoďte špatné návyky a nezdravý životní styl
Kouříte, máte práci plnou stresu nebo své tělo zásobujete tučnými a sladkými jídly? Mějte se na pozoru. Podobný životní styl může srdce výrazně ohrozit a způsobit v budoucnu infarkt, arytmii či jiné srdeční choroby.
Čínská medicína radí, jak účinně cvičit
Pokud se západní medicíně vyhýbáte a důvěřujete spíše východním léčitelům, vyzkoušejte pro své srdce jednoduchý trik.
Čínští lékaři tvrdí, že zatnutí pěsti a umístění ukazováčku na palec po dobu několika minut denně je pro srdce ideální.
Podle nich podporuje tento jednoduchý cvik nejen srdce, ale i činnost mozku nebo imunitní systém.
Foto: Freepik