Je pro vás stále větším problémem nasoukat se do riflí a vyhledáváte oblečení s volným pasem? Pak vás trápí podkožní tuk. Nelíbí se vám, ale nijak vás neohrožuje. Mnohem nebezpečnější je útrobní, viscerální tuk. Ohrožuje i lidi s normální váhou. Co s ním?
Tuk podkožní a tuk viscerální
Podkožní tuk se usazuje zpravidla rovnoměrně všude po těle. S kilogramem přírůstku na váze se objeví jeden centimetr navíc v pase, na bocích i přes stehna. Obtěžuje vás při pohledu do zrcadla, ale kromě plavkové sezóny, kdy způsobí rychlé deprese, se ho nemusíte až tak obávat.
Vaše zdraví ohrožuje viscerální, útrobní tuk. Je obtížně měřitelný, protože se ukládá okolo vnitřních orgánů. Obaluje játra, slinivku, ledviny i střeva. Viscerální tuk ohrožuje nejen lidi s nadváhou, ale i lidi s normální váhou.
Jak škodí viscerální tuk
Viscerální tuk se pojí s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, infarkty, mrtvicí, demencí, depresí, ischemickou chorobou srdeční, rakovinou, artritidou i potížemi v intimní oblasti.
To je 10 důvodů, proč byste se měli začít zajímat o způsob, jak se viscerálního tuku zbavit.
Kdy se obávat viscerálního tuku
Hlavním ukazatelem problému s viscerálním tukem je zvětšené břicho. Osoba může mít štíhlé nohy i paže, pouze začíná připomínat jablíčko. Hodnoty BMI mohou ukázat normální váhu, je však třeba vzít do rukou centimetr.
Zdraví ohrožující jsou hodnoty nad 120 cm u mužů a nad 100 cm u žen, pokud změříte pas v nejužším místě. Rozhodně ale nenechte situaci dojít až k tomuto bodu. Jakmile centimetr ukazuje 100 u mužů a 85 u žen už je nutné mít se na pozoru a začít boj proti viscerálnímu tuku.
Jak se zbavit útrobního tuku
- Vyřaďte cukr, sladkosti, slazené potraviny. Není třeba obávat se ovoce, konzumaci ovoce naopak zvyšte.
- Snižte konzumaci tučných jídel a pokrmů z bílé mouky.
- Přidejte celozrnné pečivo, zeleninu, mléčné výrobky, maso a ryby.
- Doporučuje se zvýšit příjem bílkovin. Upravte denní režim tak, abyste sacharidy přijímali spíše dopoledne a odpoledne jedli více bílkovin.
- Efektivní snížení viscerálního tuku zaznamenáte i u nízkosacharidových diet.
- Pohybová aktivita by měla být aerobní, pusťte se do rychlé chůze, plavání či jízdy na kole. Důležitá je pravidelnost, ne nárazový intenzivní trénink. Lepší výsledky budete mít s třicetiminutovou procházkou 4 × týdně.
- Odpočívejte, vyhněte se stresu, starejte se o kvalitní spánek.
- Kontrolujte složení potravin i to, co jíte během dne. Alespoň pár dní si veďte deník stravy. S vyhodnocením složení vám pomohou nejrůznější kalorické kalkulačky. Snadněji pak upravíte jídelníček během dne.
- V pitném režimu se musí objevovat čistá voda, největším nebezpečím jsou kalorie a fruktóza ve slazených nápojích.
- Vězte, že sklapovačky a jiné posílení břicha vám pomohou s tvarováním křivek, ale rozhodně nejsou receptem proti viscerálnímu tuku.
Foto: Freepik