Máte někdy pocit takzvaného knedlíku v krku? Při nachlazení je tento jev běžný. Pokud vás ale trápí déle, než je obvyklé, možná se jedná o zcela jiný problém, který by neměl být přehlížen. Jakmile se pro vás běžné polykání stává nepříjemným problémem, zkuste se poradit s lékařem, zdali nemáte dysfagii.
Dysfagie v dospělosti
Lidé trpící tímto problémem obvykle v ústech obracejí každé sousto velmi dlouho. Nejsou schopni ho spolknout hned a musí se výrazně přemáhat. Často se jim sousto také vrací a nebo nejsou schopni jej spolknout celé. U dysfagie se lidé často dusí, slzí a nemohou soustu spolknout bez problémů.
Dysfagie a obtížné polykání se objevuje u dětí, a to jako vrozená vada, ale může překvapit také náhle v dospělosti. Je následkem neurologických onemocnění, mozkových příhod, nádorů nebo různých zánětů. Příčin může být mnoho, a proto je dobré je probrat také s lékařem.
Jak vás může potrápit?
Onemocnění působí na psychiku člověka, jelikož se tito lidé často stydí jíst s ostatními nebo na veřejnosti. Slzení a dušení je omezuje, proto raději jedí v soukromí. Často jim totiž „zaskočí“ a necítí se při jídle komfortně.
Mnohem závažnějším důsledkem je ale často dehydratace nebo výrazná změna váhy. Jakmile se z jídla stane nepříjemný rituál, který doprovází bolest, lidé se ho často vzdávají, čímž si zadělávají na další problémy.
Neduhy se projevují nejen v ústech, ale také na plicích, a to například jako zánět průdušek nebo jako jiné dýchací onemocnění, což ještě celý stav zhoršuje a lékařům prodlužuje jejich práci.
Léčba je během na dlouhou trať
Právě z toho důvodu je lepší začít dysfagii ihned řešit s lékařem a přistoupit k potřebné léčbě, aby nebylo tělo výrazně zasaženo důsledky onemocnění. Nejedná se sice o jednoduchou léčbu, ale pomalými krůčky může být dosaženo úspěchu.
Foto: Freepik