Zánět slinivky břišní neboli pankreatitida může mít akutní i chronickou formu. Příznakem je velká a dlouhodobá bolest v nadbřišku, která může vystřelovat do zad i ramene. Typické jsou i průjmy, nechutenství a rychlé hubnutí. Může nám pomoci dieta, někdy je nutný i chirurgický zákrok.
Co je zánět slinivky břišní neboli pankreas
Slinivka břišní neboli pankreas je plochý, nepárový orgán uložený v dutině břišní. Je to endokrinní žláza s vnitřní sekrecí, kde se tvoří hormony, jako je inzulín a glukagon. Ty jsou nezbytné k transportu glukózy do buněk v těle. Jako žláza s vnější sekrecí produkuje trávicí enzymy ke štěpení tuků, cukrů a bílkovin. Enzymy se v neaktivní formě dopravují do dvanáctníku, aby netrávily samotný pankreas. U akutního zánětu se aktivují už ve slinivce a napadají vlastní tkáň, která je produkuje.
Příčiny zánětu slinivky břišní
- Jistou roli zde hraje genetika. Riziko zánětu slinivky stoupá u pacientů se žlučovými kameny, nádorem v jiném orgánu v dutině břišní a karcinomem pankreatu u někoho v rodině.
- Často bývá spojený se zvýšenou konzumací alkoholu a kouřením, obezitou a lidí se špatnými stravovacími návyky milujícími tučné pokrmy.
- Příčinou mohou být i virové infekce, jako jsou příušnice, mononukleóza, tuberkulóza, spála, syfilis, HIV, operace v oblasti slinivky, cystická fibróza, Reyeův syndrom a některé léky.
- Může vzniknout i po úrazu břicha při sportu, dopravní nehodě či při zvedání těžkých břemen.
- Asi u 10 % případů zůstává příčina zánětu slinivky břišní neznámá a označuje se jako idiopatický zánět.
Akutní pankreatitida – akutní zánět slinivky
Tato forma se nejčastěji vyskytuje u mužů od 30 do 50 let, ale i mladší pacienty. Za 80 % akutních zánětů slinivky může nadměrná konzumace alkoholu nebo žlučové kameny blokující žlučový vývod. Může jít také o zvýšený příjem tučného jídla, tupý úder do břicha, ale i výše uvedená onemocnění.
Příznaky akutní pankreatitidy
- Prudká a náhlá bolest v nadbřišku,
- bolesti vystřelující do zad, lopatky nebo ramene,
- nevolnost a zvracení,
- zrychlený tep i dech,
- horečka,
- škytavka,
- zvýšená nervozita až agrese,
- dezorientace.
Chronická pankreatitida – chronický zánět slinivky
Chronická pankreatitida je dlouhodobé onemocnění, kdy dochází k postupné přeměně zdravé tkáně slinivky ve vazivo – ke zjizvení. Zhoršuje se její funkce a vznikají zdravotní potíže. Na vzniku se podílí dlouhodobá konzumace alkoholu, onemocnění žlučových cest, poruchy metabolismu i genetika.
Příznaky chronické pankreatitidy
- Bolesti břicha,
- nechutenství,
- úbytek na váze,
- změna stolice,
- diabetes.
Dieta při zánětu slinivky břišní
Strava by měla obsahovat více bílkovin i cukrů a minimum tuků. Pokud je poškozena i endogenní funkce pankreatu, musí se omezit i sacharidy. Je třeba vyloučit alkohol a kouření, kávu a černý čaj, vynechat smažené pokrmy, nadýmavou zeleninu, potraviny s tvrdou nestravitelnou vlákninou.
Foto: Freepik