Fibromyalgie je chronické a nevyléčitelné onemocnění s bolestmi svalů a kloubů v podobě muskuloskeletální bolesti, s pocitem napětí na kůži, únavou, poruchami spánku a kognitivních funkcí. Nelze ji vyléčit, ale léčebné metody přináší úlevu.
Co je fibromyalgie
Slovo fibromyalgie v řečtině znamená bolest neboli algia vycházející ze svalů, tedy z my a pojivové tkáně neboli fibro, jako jsou šlachy a vazy. Kromě bolesti provází fibromyalgii neboli fibromyalgický syndrom jiné potíže. Chronické onemocnění není zánětlivé onemocnění kloubů na rozdíl od artritidy. Jde o chronický, celkově oslabující bolestivý stav, který celkově omezuje biologické, psychologické, sociální a ekonomické aspekty existence člověka.
Příčiny fibromyalgie
Příčina vzniku fibromyalgie není doposud známá. Dochází při ní ale ke změnám v hladině jistých chemických látek v mozku a centrálním nervovém systému. Jde o změny hladiny neurotransmiterů, které jiné umožňují přenos vzruchu ze svalů do mozku a zpět. V mozkomíšním moku je zvýšená hladina chemické sloučeniny zvané substance P, která se pravděpodobně podílí na přenášení bolesti. Mozek lidí z fibromyalgií je více citlivý na signály bolesti. Stavu se říká centrální senzitizace.
Koho fibromyalgie nejvíce postihuje
Statisticky fibromyalgie postihuje 1 člověka z 50. Onemocnění postihuje mnohem častěji ženy než muže. Nejčastěji se vyskytuje mezi 25. až 55. rokem věku.
Příznaky fibromyalgie
Hlavními příznaky onemocnění jsou bolesti v různých částech těla a únava. Bolest postihuje velké části těla, někdy celé tělo. Nejbolestivější je krk a záda. Intenzita bolesti se mění den ode dne. Bolest se zhoršuje při stresu, v chladu a tělesné námaze. Ráno se objevuje ztuhlost svalů. Únava často znemožňuje vykonávat každodenní běžné činnosti. Častým problémem je i nedostatek spánku. Ranní pocit únavy se večer zlepší.
- bolesti svalů
- únava
- poruchy koncentrace
- bolesti hlavy
- u žen v plodném věku bolestivá menstruace
- syndrom dráždivého močového měchýře
- syndromem dráždivého tračníku
- syndrom neklidných nohou
- pocity brnění a píchání v prstech rukou nebo nohou
- pocit nateklých rukou a chodidel
- deprese a stavy úzkosti
- chronickým únavový syndrom
Léčba fibromyalgie
Mezi způsoby léčby fibromyalgie patří cvičení, vodoléčba teplou vodou a kognitivní behaviorální terapie. Podávají se léky proti bolesti a antidepresiva.
Nejlepších výsledků léčby se dosahuje komplexním přístupem léčby odborníků z neurologie, rehabilitačního lékařství a revmatologie.
Foto: Freepik