Podezřelé výrůstky na těle mohou včas odhalit rakovinu kůže. Naučte se je spolehlivě rozpoznávat

Zhoubným nádorům kůže předchází změny na kůži, jako jsou pigmentová znaménka, začervenání a výrůstky. Ne všechny tyto změny znamenají rakovinu, nelze ani předem potvrdit, že se v průběhu času nerozvinou do zhoubného stavu.

Solární keratózy

Solární keratózy jsou malé, šupinaté skvrny na hlavě, krku, uších, nosu i rukou. Způsobuje je nadměrné opalování a časem se často mění ve zhoubný nádor. Pokud se objeví na těle tyto skvrny, navštivte odborníka, aby se zabránilo rozvoji karcinomu kůže. Nejohroženější jsou modroocí a zelenoocí lidé s blond a zrzavými vlasy.

Solární cheilitis

Solární cheilitis je zánět rtu. Tato šupinatá nerovnost na rtu někdy způsobuje otok, ztrátu ostrého ohraničení mezi rty a kůží a může upozornit na vývoj rakoviny.

Kožní výrůstek ve tvaru rohu

Kožní výrůstek připomínající roh ze zpevněného keratinu dosahuje pár milimetrů. Nebezpečné je místo na kůži, z něhož vyrůstá, kde se může vytvořit karcinom.

Mateřská znaménka

Mateřská znaménka jsou nezhoubné shluky buněk neboli melanocytů, tedy kožního barviva. Nebezpečná jsou ty atypického tvaruvíce barevnými odstíny. Normální znaménka jsou plochá, lehce vyvýšená a hladká. Chraňte je před slunečním zářením.

Druhy nádorů

  • Melanom – není to tak běžný nádor, ale je nebezpečný
  • Spinocelulární karcinom – pevný červený až šupinatý uzlík, krvácí nebo se chová jako opar a nehojí se, bývá na nose, čele, uších, spodním rtu a rukou
  • Bazaliom – dobře léčitelná forma rakoviny kůže, buňky mohou být ploché, vyvýšené, šupinaté, tělové, hnědé, bílé i voskové
  • Kaposiho sarkom – nádorové onemocnění způsobené lidským herpesvirem HHV-8, běžné u lidí s oslabeným imunitním systémem, na kůži, v ústní dutině i jiných sliznicích, agresivní zarudlá či nafialovělá skvrna s šíří plošně
  • Merkelův karcinom – na hlavě, krku, rukou či nohách, je červenohnědý nebolestivý uzel různé konzistence

Kontrola znamének a pih

  • asymetrie – pokud je polovina znaménka jiná než druhá a není symetrické, jděte na kontrolu  
  • ohraničení – pokud je ohraničení znaménka kostrbaté, jde so ztracena a je nepravidelné, nechte jej zkontrolovat dermatologem
  • barevnost – pokud nemá znaménko všude stejnou barvu, je čas na kontrolu u lékaře
  • průměr – znaménka by neměla mít větší průměr než jej velikost gumy na tužce, jinak je čas je zkontrolovat
  • vývoj – znaménka se mohou zvětšovat, zmenšovat, měnit barvu, svědit i krvácet a tyto změny by měl vidět kožní lékař

Samovyšetření kůže

Minimálně jednou měsíčně si prohlédněte všechna znaménka. U žen se nejčastěji melanom vyskytne v oblasti bérce a u mužů na zádech. Prohlédnout je nutné celé tělo, tedy i skryté oblasti mezi prsty na rukou i nohou, na tříslech, chodidlech, podkoleních jamkách, ve vlasech a na zadní straně krku. Zejména je kontrolujte v pubertě, těhotenství a menopauze, protože je ovlivňují hormonální změny.

Foto: Adobe Stock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments