Naučte se správně pečovat o štítnou žlázu. Zbavíte se tak únavy i padání vlasů

Neustálá únava, pocity úzkosti a přibírání na váze. Myslíte, že za to může běžný kolotoč denních povinností? Někdy ne. Někdy je na vině štítná žláza. Jak se správně postarat o štítnou žlázu?

Štítná žláza, žláza s vnitřní sekrecí

Největší žlázou s vnitřní sekrecí je štítná žláza. Nalezli byste ji na přední straně krku, má tvar motýla. Pokud funguje správně, není viditelná ani hmatatelná. Je zodpovědná za distribuci jódu a produkci hormonů tyroxin a trijodtyronin. Ty jsou nezbytné doslova pro každou buňku našeho těla.

Štítná žláza reguluje mimo jiné tělesný vývoj, látkovou výměnu, spotřebu kyslíku a energie.

Časté onemocnění štítné žlázy

Nejčastějším onemocněním štítné žlázy jsou autoimunitní záněty. Štítná žláza se zvětší (ne vždy) a produkce hormonů je narušena. Léčba je poměrně složitá a zdlouhavá, proto je mnohem účinnější věnovat se prevenci.  

Příznaky špatně fungující štítné žlázy

Problémy se štítnou žlázou se častěji objevují u žen. Pokud pozorujete, že jíte hodně, a přesto hubnete nebo naopak jíte málo, nemáte do jídla chuť a stejně přibíráte, bývá na vině často štítná žláza. Můžete se setkat i se změnou hlasu, padáním vlasů, nepozorností, dlouhodobou únavou. Dalšími příznaky může být stav úzkosti, suchá pokožka, poruchy spánky, neustálý chlad nebo naopak pocit horka.

Jak pečovat o štítnou žlázu

  • Jód – dostatečné množství jódu je pro štítnou žlázu klíčové. Jód se přidává do kuchyňské soli, takovou sůl skladujte v dobře utěsněné nádobě.
  • Mořské řasy – důležitý zdroj jódu, mořské řasy se dají upravit na mnoho způsobů.
  • Kokosový olej – kokosový olej pomáhá správnému fungování metabolismu, stačí jedna lžíce denně.
  • Vlašské ořechy – konzumujte plody ořechů nebo si dopřejte ořechovici.
  • Vitamínové doplňky – stravu můžete doplnit o preparáty s vitamíny A, D a K2 nebo zkusit rybí tuk.

Režimová opatření

Na štítnou žlázu působí prožívaný stres a poškozuje její funkci. Zaměřte se na relaxaci, spánkovou hygienu a častý pobyt na čerstvém vzduchu. Zároveň snižte množství tučných a sladkých jídel a jídel z bílé mouky.

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments