Mozková mrtvice může být fatální nebo mít naopak jen lehčí průběh. Při lehkém průběhu si příhodu ani nemusíte uvědomit. Přesto je nebezpečná. Jak ji poznat a na co si dát pozor?
TIA aneb Mini mrtvice
Tranzitorní ischemická ataka je příhodou, kterou nemusí postižený zaznamenat. Její příznaky zpravidla odezní během jednoho či dvou dní. Příčinou je rovněž nedokrvení určitých částí mozku z důvodu krevní sraženiny. V případě mini mrtvice se ale krevní zásobení rychle obnoví.
Jak poznat mrtvičku
- Vidění – postižení mají dvojité vidění nebo částečně kryté vidění (vidění je středem zakryté nebo z poloviny kryté).
- Ochablost na jedné polovině těla – brnění jedné paže, problémy s rovnováhou, slabost jedné končetiny, necitlivost nebo nehybnost jedné poloviny obličeje.
- Řeč – postižený obtížně hledá slova, nemůže si vzpomenout na konkrétní výrazy, dočasně ztratí paměť, nerozumí ostatním.
- Bolest – objeví se náhlá a úporná bolest hlavy.
- Nejistota, zmatení – jednoduché situace vyvolávají paniku, běžné úkony jsou neřešitelným problémem.
Malou mrtvici nepodceňujte
Ačkoliv příznaky rychle odezní, rozhodně to není důvod k tomu, abyste nenavštívili lékaře. Ve vašem mozku se právě odehrálo něco, co napříště může mít mnohem závažnější důsledky. Na místě je vyšetření stavu cév a okamžitě se zaměřit na prevenci.
Preventivní opatření po mini mrtvici
- vyřadit cigarety a alkohol
- hlídat cholesterol
- kontrolovat krevní tlak
- udržovat zdravou hmotnost, pravidelně sportovat
Proč nepodcenit lehkou mrtvici
TIA bývá jakýmsi varovným signálem a velmi často předchází mozkovému infarktu, který má fatální následky. Je jakýmsi poslíčkem, že prokrvení mozku není dostatečné. Na specializovaném pracovišti se nejprve odhalí, zda se nejedná o epilepsii či migrénu. Kontroluje se EKG, provádí se vyšetření srdce. Často jsou nasazeny léky na ředění krve. Ty však nejsou zárukou, že se mozková příčina nevrátí.
Dobrou zprávou ale je, že jakmile změníte životní styl, začnete se zdravě stravovat a přidáte pravidelný pohyb, sníží se riziko mozkového infarktu až o 40 %.
Foto: Freepik