Nejen exotické viry nás dokážou potrápit. Na podzim bojujeme s množstvím zdravotních neduhů souvisejících s přicházejícím chladem a deštivem. Počasí je nevyzpytatelné, ztrácíme vitamín D, který nám dodávalo slunce, jsme depresivnější. Cítíte, že na vás něco leze? Vyzkoušejte následující tipy.
Noste dlouhé spodní prádlo
Na cesty ven vedle roušky neste i dostačující spodní prádlo. Je v podstatě jedno, jestli si vezmete tričko s dlouhým rukávem a svetr, pokud se vám vrstvy vykasávají a vyhrnují. Tomu může zabránit dámské body nošené pod oblečením. V opravdu chladném počasí není od věci nosit pod kalhoty silnější punčocháče nebo termo legíny. Podstatné je neprochladnout. Myslete na to hlavně tehdy, pokud máte ve zvyku časně ráno běhat. Vedle sportovní podprsenky se vybavte alespoň nátělníkem. Ale pozor! Oblékejte se tak, abyste se nespotili. Pot usazený na povrchu pokožky vám umožní velice rychle prochladnout.
Dopřejte si dostatek spánku
Spánková deprivace není změkčilost, ani slabost. Tělo fyzicky potřebuje mnoho hodin spánku. V případě, že vás zmáhá pocit přicházejícího nachlazení, dopřejte si alespoň předepsaných 8 hodin spánku. Pokud není možné spát přes noc celých 8 hodin, zkuste se během dne na pár minut natáhnout. V případě, že máte pocit, že na vás něco leze, uvolněte si nějaký čas k tomuto účelu a využijte sickdays. Spánek je nejlepší lékař.
Zvyšte příjem tekutin
Dostatečná hydratace má pozitivní vliv na potlačení bujení bakterií a virů v krku. Zejména v tomto ohledu funguje zelený čaj a máta. Tekutiny také uvolňují ucpané dutiny. Vyhýbejte se alkoholu a kávě, které naopak dehydratují tělo. Co se týče vlhkosti, důležitá je také vlhkost vzduchu. Nejvhodnější je teplé vlhko, pokud máte doma parní saunu, může vám pomoci. Pokud ne, podobně poslouží inhalace nad hrncem horké vody nebo horká sprcha.
Důvěřujte potravinám
Kvalitní strava je zásadní při budování silné imunity. Z nachlazení vás dostane opravdu silný vývar se zeleninou a kuřecím masem. Skvělý vliv proti nachlazení má také vitamín C, který redukuje tvorbu hlenu a může tak zabránit virům, aby se u vás usídlily trvale. Vynikající výsledky v boji proti virům a bakterií má také česnek. Většinou zabere také zázvor a chilli, nicméně pozor v případě podezření na koronavirus; podle tradiční čínské medicíny tyto druhy koření nejsou vhodné jako zbraně v boji proti covid-19.
Vedle vitamínu C taky přidávejte do stravy nenasycené mastné kyseliny, vitamíny skupiny B, ale také laktobacily, ať už v tabletách, nebo skrze jogurty. Nicméně čím více kmenů laktobacilů přijímáte, tím lépe; z čehož vychází, že tabletami uděláte větší užitek.
Jako doplněk prevence i léčby je kvalitní med, který obsahuje jak vitamíny a pyly, tak antiseptické látky, které si umí poradit s nežádoucími mikroorganismy.
Zkuste kloktat olej
Podle ajurvédy funguje na přicházející bolest v krku kloktání oleje; oleje obsahují látky, které dovedou lapat bakterie a odvádět z těla. Olej však nepolykejte, plivněte jej do umyvadla nebo koše. Ideální je kokosový olej, který obsahuje kyselinu laurovou. Pomáhá také jakýkoli jiný, za studena lisovaný olej.
Polévkovou lžíci oleje kloktejte přibližně minutu. Pokud vám dělá problém olej nepolknout, po troškách jej v průběhu kloktání plivejte ven. Olej by se měl dostat do všech míst v ústech. Jazykem jej zkuste dostat i k dásním a zubům.
Vyplachujte si dutiny
Ve všech fázích nachlazení pomáhá proplachovat dutiny. Používá se k tomu tzv. neti konvička, kterou koupíte v kamenné lékárně i on-line. Použijte kávovou lžičku mořské soli a šálek horké vody (převařené nebo destilované). Konvičku naplňte 120 ml roztoku a nakloňte hlavu do úhlu asi 45 °. Ústí konvičky vložte do horní nosní dírky a nechte vodu plynule stéct do druhé dírky a pak do umyvadla.
Dutiny samozřejmě čistí také smrkání a zvlhčovač vzduchu. Do difuzéru můžete použít několik kapek eukalyptového oleje či jiného, který vám protáhne dutiny.