Těhotenská cukrovka je velmi časté onemocnění, které je potřeba řešit. Zda jím trpíte, určí lékař. Od začátku těhotenství se kontroluje moč, která jako první signalizuje, že je něco špatně. Mezi 20. – 25. týdnem těhotenství vás pak lékař pošle na diabetologické vyšetření, kde projdete několika odběry krve. Jak probíhají testy na cukrovku? Musíte se jich zúčastnit? A co se stane, když se vám při testu udělá nevolno?
Jak probíhá vyšetření na těhotenskou cukrovku?
Vyšetření na těhotenskou cukrovku (OGTT) probíhá vždy ráno, na lačný žaludek. Sestra vás píchne do prstu a odebere vám krev. Poté vás čeká sladká tekutina, kterou je třeba vypít zhruba do půl hodiny. Následují ještě dva další odběry krve, vždy po uplynutí 60 minut.
Výsledek vyšetření je zaslán vašemu gynekologovi, který určí, zda jste zdravá, nebo máte těhotenskou cukrovku a bude třeba nasadit speciální dietu.
Udělalo se vám špatně a nemohla jste vyšetření dokončit?
U těhotných žen je velmi časté, že se toto vyšetření nepodaří při první návštěvě. Pokud se stane, že nedokážete sladkou tekutinu vypít, nebo ji vyzvracíte, vyšetření končí. Je potřeba ho zopakovat další den.
Některé poradny umožňují těhotným ženám donést si s sebou vlastní hořký černý čaj, do kterého si sladký roztok nalijí. Dokážou ho pak snáze vypít a nezvrací. Než půjdete na vyšetření, zjistěte si tuto možnost předem.
Můžete vyšetření odmítnout?
Ano! Vyšetření na těhotenskou cukrovku není povinné, ale málokterá žena o tom ví. Lékaři ho doporučují vždy, i když je žena zdravá, a těhotenství probíhá bez problémů. Je dobré vědět, že i když se cítíte dobře, můžete trpět těhotenskou cukrovkou. Pokud se na ni včas nepřijde, a nebudete dodržovat přísnou dietu, může dojít k ohrožení plodu. Proto mějte na paměti, že odmítnout vyšetření na těhotenskou cukrovku můžete, ale vědomě tím ohrožujete své nenarozené dítě!