Příznaky obávaného onemocnění Covid-19 jsou už dnes všeobecně známé. Víme, že bychom měli zpozornět při horečce, kašli nebo ztrátě čichu a chuti. O jednom z příznaků se však hovoří poměrně zřídka, a přitom se objevuje v souvislosti s těžkým průběhem nemoci.
Poškození cév
Odborný portál EurekAlert zveřejnil studii, ve které se zaobírá čtyřmi specifickými příznaky nemoci Covid-19. Lékaři za tímto účelem sledovali stovky pacientů. V případně jednoho z dermatologických symptomů konstatovali, že téměř vždy končí hospitalizací. Jde konkrétně o takzvanou retiformní purpuru neboli nekrotickou vyrážku (viz úvodní foto), kterou způsobuje poškození krevních cév.
Evropská akademie dermatologie a venerologie (EADV), jež za studií stojí, konstatovala, že z 990 pacientů, u kterých se tento příznak objevil, skončili nakonec všichni v nemocnici. Není zase tak složité určit proč. Tento kožní příznak covidu se totiž objevuje teprve tehdy, kdy nemoc zasáhne hluboko do organismu, poškodí cévy a pravděpodobně těžce zasáhne i některé z životně důležitých orgánů, jako je například srdce, ledviny nebo slinivka. Pak je logické, že takové případy musí být hospitalizovány.
Další kožní projevy Covidu
Mezi další varovné příznaky patří takzvané covidové prsty. O nich se mluví poměrně dlouho a jde asi nejznámější symptom koronaviru související s pokožkou. Když se vám tato vyrážka připomínající omrzliny objeví u prstů na nohách, rozhodně zbystřete. Nejde ale zároveň o důvod k panice. Tento příznak se totiž vyskytuje i u poměrně lehkých průběhů onemocnění. Podle výše uvedené studie skončí v nemocnici 16 % lidí s covidovými prsty.
Podceňovat byste neměli takzvaný erytém, tedy suchou, šupinatou vyrážku na kůži, a to zejména v kombinaci s některým z běžných příznaků koronaviru. Tato vyrážka může mít červenou, růžovou, fialovou nebo hnědou barvu a mívá tvar býčího oka (podobně jako u lymské boreliózy). Může se objevovat také v menších kruzích na kůži. Tento druh vyrážky byl hojně pozorován v první vlně epidemie v italské Lombardii.
Foto: Shutterstock