Lékaři definitivně vyvrátili oblíbenou teorii o hubnutí, kterou propagují výživoví poradci. Ani trochu nepomáhá

Vědci z prestižní Johns Hopkins Unviersity zpracovali rozsáhlou studii, ve které se věnovali jednoduché otázce: jaký vliv má sytá snídaně na spalování kalorií a hubnutí? Několik týdnů pozorovali velké množství respondentek a dospěli ke zjištěním, která jsou velmi zajímavá.

Opravdu vydatná snídaně nastartuje metabolismus?

Už naši předkové tvrdili, že snídaně by měly být královské. Podle některých hlasů by mělo jít dokonce o nejvydatnější jídlo z celého dne, a to především proto, aby lidé měli po celý den dost sil. Tuto zásadu pak poněkud překroutili a hojně začali praktikovat také mnozí osobní trenéři a výživoví poradci. Jejich teorie je jednoduchá: velká porce jídla ráno nastartuje metabolismus, který potom v průběhu dne pracuje na plné obrátky a ve velkém spaluje kalorie.

Zmíněná studie však přesně tento efekt zpochybňuje. Vědci sledovali několik desítek žen, které v průběhu dvanácti týdnů absolvovali různé stravovací programy. “Už dlouho jsme se zaobírali otázkou, zda čas stravování ovlivňuje způsob, jakým tělo využívá a ukládá energii. Většina předchozích studií nebyla založena na kontrole počtu kalorií. Nebylo proto jasné, zda lidi, kteří jedli dříve, přijali méně kalorií. Jedinou věcí, kterou jsme v této studii změnili, byl čas stravování,” uvedla vedoucí výzkumného týmu, lékařka Nisa Maruthurová.

Efekt velké snídaně je doslova nulový

Lékaři omezili účastnicím výzkumu, které měli cukrovku, případně predispozice k tomuto onemocnění, stravování v ranních hodinách. Další skupině potom omezili přísun kalorií večer. Ve třetí skupině potom čas stravování nebyl upraven. Všechny respondentky dostávali stejná a předem připravená jídla se shodným počtem kalorií. Vědci jim pravidelně měřili krevní tlak a zaznamenávali hmotnost. Ukázalo se, že v obou skupinách ženy hubly stejně a měly shodný krevní tlak. “Mysleli jsme si, že skupina s časovým omezováním stravování zhubne více. To se ale nestalo,” uvedla Marutheová.

Vědci tak konstatovali, že nebyl žádný rozdíl v hubnutí u žen, které jedly většinu kalorií v ranních hodinách v porovnání s těmi, které je měly rozloženy v jiných částech dnech.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments