Mnoho lidí trpí nespavostí, navíc všeobecně spíme málo. Nic na tom nezlepší ani občasné spaní delší dobu, třeba o víkendu. Kromě zhoršení zdravotního stavu může nepravidelný spánek způsobit i předčasnou smrt. Měl by být pravidelný a kvalitní.
Vědci z univerzity v kanadském Západním Ontariu tvrdí, že nedostatek spánku je stejně nezdravý jako jeho přebytek. Toto tvrzení prokázala jejich studie. Spát bychom měli 7 hodin. Některé studie tvrdí, že 8 hodin. Rozhodně ne méně.
Nedostatek spánku
Nedostatek spánku vede ke snížené efektivitě, náladovosti a nesoustředění. V dlouhodobém horizontu zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, obezity i cukrovky. I když je přirozenou součástí stárnutí klesání kognitivních schopností, u lidí, kteří spali dlouhodobě jen 4 hodiny, je to vidět více a o 8 až 10 let dříve.
Škodí i krátkodobě
Nedostatek spánku sice nemá až takový vliv na paměť, snižuje však schopnost komunikace, výkonu a řešení problémů. Krátkodobý nedostatek spánku zhoršuje krátkodobou paměť. Dlouhodobý deficit spánku zhoršuje řadu našich dalších funkcí. Začneme špatně chápat, propojovat i třídit informace, zhoršuje se nám schopnost řešit problémy, ztrácíme schopnost komunikovat a vybavovat si slova.
Přebytek spánku
To samé ale platí i pro ty, co spí až příliš. Pokud spíme naopak déle než 7 hodin, tělo i během dne zůstane ve stavu rozespalosti, déle se dostáváme do běžného pracovního tempa, obtížně se soustředíme a ztrácíme pak slova. Jakákoli větší odchylka, ať už nahoru nebo dolů včetně nepravidelnost tělu škodí.
Varování odborníků
Odborníci upozorňují na to, že má nekvalitní spánek výrazné důsledky pro náš reálný život. Varují, že je stále více nevyspalých lidí na pracovních pozicích s velkou odpovědností, kteří si současně neuvědomují, jak obrovskou měrou se schopnosti komunikace, uvažování, úsudku a řešení problémů zhoršují.
Z nevyspání vzniká obezita, deprese i diabetes
Spát potřebujeme v každém věku. Kvalitu a délku spánku zhoršuje pobyt u displejů, monitorů i obrazovek, nadbytek stresu i kofeinových nápojů. Nevyspání vede k obezitě, depresím, emočním potížím, snížení imunity a zvýšení rizika onemocnění cukrovkou II. typu. U mužů nedostatek způsobuje i pokles testosteronu.
Foto: Freepik