Jak to udělat, aby nám brambory vydržely i přes zimu, nezplesnivěly, nehnily a uchovaly si prospěšné látky? Jak správně ukládat brambory i bez sklepa? Podívejme se na to.
Brambory jsou vhodné k denní konzumaci, neobsahují žádný tuk, je v nich ukrytá vláknina, vitamín C, některé vitamíny ze skupiny B, minerály, jako je draslík, hořčík a železo. Nevýhodou je vyšší podíl škrobu. Nejvíce prospěšných látek je ve slupce a těsně pod ní. Pokud nemusíte, brambory neloupejte a konzumujte se slupkou. Před vařením je dobře očistěte. Pro odstranění slupky používejte škrabku. Vyvařenou vodu z brambor lze použít jako základ do zeleninové polévky. Brambory jsou základní potravinou, proto nepodceňujte jejich správné skladování.
Neskladujte brambory v lednici a na světle
V chladničce brambory ztrácí svoji původní chuť a rychle zesládnou. Nedoporučuje se ani mrazák, protože mají vysoký podíl škrobu. Při skladování bychom je neměli nechávat na světle, protože dochází k vyplavování barviva chlorofylu a dojde k zezelenání některých částí brambor. Mohou být jedovaté a zelené částí brambor se musí odkrojit. Dojde i ke zvyšování podílu nebezpečného solaninu.
Nejlepší je sklep
Výhodu mají majitelé sklepa. Bramborám škodí vysoká teplota, dochází ke měknutí brambor a klíčení. Ve sklepě se třeba uchovávat teplotu od 4 do 6 °C. Pokud se vám nedaří nízká teplota ve sklepě dlouhodobě udržet, může pomoci větrání. Brambory se musí ukládat očištěné a suché, nejlépe v dřevěných bedýnkách, které lze přikrýt plátěným pytlem a chránit je před světlem. Brambory skladujte dál od bedýnek s ovocem, pak se rychleji kazí. Zejména jablka přejímají chuť brambor.
Skladování brambor v bytě
Vhodným místem pro skladování brambor v bytě je balkón. Uchováte jich sice menší množství, ale vydrží vám déle. Brambory uschovejte do izolované bedny tak, abyste udrželi teplotu od 4 do 6 °C. Vyšší teplota i mráz brambory poškodí. Jako izolant můžete použít třeba polystyren.
Foto: Freepik