Pokud je vám zima, obvykle stačí, když si přitopíte, případně na sebe vezmete další vrstvu oblečení. Může se ale stát, že nic z toho nezabere a zimu se z těla nedaří dostat. Pak je zapotřebí zbystřit, protože to může být signál vážných zdravotních problémů.
Specifika tělesné teploty
Ne každý ví, že průměrná tělesná teplota člověka 36,6 stupňů Celsia není po celý den konstantní, ale v jeho průběhu se mění. Vrcholu teplota dosahuje kolem šesté hodiny odpoledne a poté postupně klesá. Růst začne opět ráno po probuzení. Podle profesora univerzity v Lancasteru Adama Taylora je nejteplejší částí těla konečník, který je následován ústy a ušima. Poměrně překvapivým zjištěním je skutečnost, že nejstudenější částí těla nejsou ruce, nohy nebo nos, jak se často předpokládá, ale podpaží, jehož teplota dosahuje pouhých 36 stupňů.
Nízkou tělesnou teplotu a pocit chladu nemá na svědomí pouze vnější prostředí. Existují totiž nemoci, které se pojí s pocitem chladu. Příkladem je Raynaldův syndrom, který vyvolává ochlazení těla. Ten může způsobit až umrtvení některých částí těla. Syndrom je pozorovatelný především na prstech nohou a rukou.
Chlad většinou není cítit po celém těle, ale jakmile udeří, mohou být postižené partie velmi bolestivé. Na svědomí to má tvrdnutí drobných cévek v těchto tělesných částech. Postihuje zejména lidi, kteří žijí v chladnějším podnebí a častěji postihuje ženské pohlaví.
Další vážnou nemocí je hypotyreóza, která způsobuje neustálý pocit chladu. Jde o důsledek málo aktivní štítné žlázy, která neprodukuje dostatek hormonů potřebných k tomu, aby udržely stabilní hladinu energie a vnitřní teploty.
Když jsou na vině hormony
Pocit chladu může způsobovat také změna hladiny hormonů, například v důsledku menstruačního cyklu. Zatímco před ovulací mají ženy teplotu pod 36 stupni celsia, po ní může vzrůst až na 36,7 stupňů. Některé pohlavní hormony totiž dokáží ovlivnit tělesnou termoregulaci. Jde především o ženský pohlavní hormon estrogen, který roztahuje cévy. Výslekdme je potom klesání teploty. Hormon progesteron zase teplotu zvyšuje. Tento efekt způsobuje také umělý progesteron, který je obsažen v hormonální antikoncepci.
Muž to mají trochu jinak. Hladina jejich pohlavního hormonu testosteronu neovlivňuje tělesnou teplotu, ale podle některých studií může zmírnit citlivost vůči chladu. Zeslabuje totiž funkce jednoho druhu receptorů, který reaguje na chladné podmínky.
Cévní komplikace
Častým důvodem, který stojí za chronickým pocitem chladu, je onemocnění cév způsobující jejich zúžení. Jde o arteriosklerózu a dochází při ní k hromadění nánosu v cévách.
Nejčastější typ tohoto onemocnění zužuje cévy zásobující končetiny krví. Tkáň v končetinách pak nedostává dostatek živin z krve, které mají zabezpečit jejich správné fungování a mimo jiné zahřívání. V nejzávažnějších případech tohoto onemocnění dochází u lidí s toutou poruchou k nedokrvení končetin.
Foto: Freepik