Podle dermatologů a odborníků to s hygienou přeháníme. Jednoduše proto, že jsme si zvykli na kult absolutní čistota. Ten se ale neslučuje s potřebami lidského organismu. Z hlediska zdraví stačí 1 až 2 sprchy za týden.
Podle odborníků se většina lidí myje až příliš často. Mytím totiž kůži zbavujeme přirozeného mazu, můžeme také narušit populaci bakterií, která na ní přirozeně žije a tím podporuje náš imunitní systém. Přehnaná hygiena může být škodlivá obzvlášť pro lidi se suchou pokožkou. Ta se mytím ještě více vysušuje a mnohem snáz do ní pak mohou proniknout mikroorganismy přenášející infekce.
Opatrně s mýdlem
Každý z nás má jinak fyzicky náročné zaměstnání, jinak se hýbe a sportuje. Jinak se také potíme nebo trpíme na menší či výraznější tělesný zápach. Pak není možné se neosprchovat. Pokud se myjete každý den, nepoužívejte mýdlo na celé tělo. Stačí se zaměřit na chodidla a prsty nohou, podpaží a intimní partie, na které určitě použijte intimní mýdlo.
Šetřete i šamponem
Denní mytí šamponem odborníci nedoporučují. Pokud trpíte lupy nebo máte kožní potíže, správnou kosmetiku musíte zapojit několikrát týdně. Pokud máte sušší pokožku hlavy, stačí používat šampon dokonce v intervalu několika týdnů. Vyznavači metody „no poo“ vlasovou kosmetiku vyřazují úplně. Jde o anglickou zkratku no shampoo, tedy žádný šampon.
Zapomeňte na antibakteriální mýdlo
Zbavte se antibakteriálního gelu či mýdla a omezte sprchové gely. Podle odborníků jsou zcela zbytečné. V prevenci nákaz jsou antibakteriální varianty stejně úspěšné jako klasické mýdlo. U čisticích gelů do kabelky hrozí, že při častém používání odstraníte z pokožky více prospěšných bakterií než běžným mytím. Na oblečení se hromadí více nečistoty a odumřelých kožních buněk než na kůži.
Místo mytí více praní
Mnohem častěji perte třeba v mýdle s jelenem. Přidejte ocet pro dezinfekci a odstranění pachů. Vybírejte také lůžkoviny, ručníky i oblečení, které se dá vyprat více než na 60 °C ať můžete zničit mikroorganismy a bakterie. Trendem je praní na 30 °C a tkaniny se sráží už při praní na čtyřicítku. Kde jsou ty časy, kdy se bílé košile daly vyvařit v kotli a vybělit na slunci. Látka se dala nejprve vysrážet, než se z ní šilo. Praní na vyšší stupeň se vám rozhodně vyplatí, proto každý textil pečlivě vybírejte.
Foto: Freepik