Většina z nás dá máslo doma rovnou z tašky do ledničky. Jak jej ale správně skladovat, aby nám vydrželo čerstvé třeba i několik týdnů? Tady je návod.
Čerstvé máslo má dobu trvanlivosti většinou 20 dnů od data výroby. Pokud je máslo solené, mělo by vám vydržet v chladnu a ve vzduchotěsné nádobě 2 týdny i mimo lednici. Někteří odborníci naopak tvrdí, že bez lednice vydrží maximálně 2 dny. Pokud jste vyrostli na vesnici, asi jste také skladovali máslo pod poklopem ve spíži. Možná ale mělo tehdy jinou kvalitu. Jak je to tedy správně a jak máslo skladovat?
Skladování másla
Pokud je v místnosti více než 15 °C, musíte máslo udržovat v chladu, většinou v lednici. Pokud je prošlé, poznáte to podle čichu i pohledem. Zkažené máslo páchne, má nakyslou vůni i chuť, změní barvu nebo má skvrny na povrchu. Zakoupené čerstvé máslo je vhodné skladovat do 6 °C maximálně 3 měsíce.
Mražené máslo
Zamražení másla prodlužuje jeho dobu trvanlivosti na 12 až 24 měsíců. Ochudíte jej však o značný obsah vitamínů a změníte jeho chuť. Bude se také rychleji kazit a je třeba ho rychle spotřebovat.
Přepuštění máslo
Ghee neboli přepuštěné máslo zvýší jeho trvanlivost a v uzavřené nádobě vydrží v chladu několik měsíců. Stupeň přepalování se zvýší ze 150 až 180 °C na 200 až 250 °C. Nezvyšuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu, dokonce ho snižuje a je dobré na trávení. Obsahuje vitamín A, B3, E i mnoho minerálů. Má příjemnou chuť.
Postup výroby ghee
Nechte máslo v hrnci rozpustit. Jakmile začne bublat, stáhněte plamen na minimum, aby lehce probublávalo. Tvoří se pěna a na dně hrnce sraženina bílkoviny. Táhněte ho do zlaté barvy a vůně, jako když děláte popkorn. Proces provází bublavý a pukavý zvuk. Asi za 15 až 20 minut, když je slyšet méně často, nebo utichne, Ghee je hotové. Dejte pozor, aby se máslo nepřepálilo, nemělo hnědou barvu a oříškovou vůni. Lžící odeberte z povrchu pěnu a přidejte si ji třeba do kaše. Usazené bílkoviny se zbavíte přecezením přes plátýnko. Uchovejte v uzavřené nádobě v chladu.
Foto: Freepik